11. srpna 2010 14:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O víkendu se vrátí bouřky. Znovu hrozí i bleskové povodně

Povodeň očima fotografa LN: Chotyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povodeň očima fotografa LN: Chotyně | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Od pátku do neděle hrozí silnější bouřky, na některých místech mohou nastat takzvané bleskové povodně. Meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) řekl, že srážky budou mnohem slabší než o minulém víkendu. Spadnout by mělo maximálně 50 milimetrů srážek, což je čtvrtina toho, co minulou sobotu napršelo třeba v zatopených Hejnicích na severu Čech.

"Zítra (ve čtvrtek) ta situace nevypadá vůbec nijak dramaticky," uvedl meteorolog s tím, že vydatnější srážky se ve čtvrtek mohou vyskytnout jen v Čechách. Spadnout by přitom mohlo nejvýše kolem 30 milimetrů.

ČTĚTE:

"Velká četnost intenzivních bouřek se očekává hlavně mezi pátkem a nedělí včetně, ale prozatím se nedá přesně specifikovat, kde by ty bouřky měly udeřit a jak by měly být silné," upozornil odborník z ČHMÚ. Ojediněle může napršet až 50 milimetrů srážek. V současnosti to prý vypadá, že i kdyby se některé toky vylily z břehů, způsobí jen lokální zatopení sklepů.

Přitom minulý týden mezi sobotním a nedělním ránem napršelo v povodněmi nejhůře postižených severních Čechách v průměru 53,7 milimetru srážek, což představuje přes 2000 procent dlouhodobého průměru pro tento den.

Meteorolog však upozornil, že při porovnání v delším časovém úseku nemusejí být naměřené hodnoty tak extrémní. Jisté ale prý je, že minulý týden šlo o záplavy z nadměrných srážek, nikoliv takzvané bleskové povodně způsobené přívalovými dešti.

Víkendové povodně si dosud vyžádaly zřejmě pět obětí, několik lidí se však nadále pohřešuje. Severočeské regiony předběžně vyčíslily škody na miliardy korun.

ČTK, Lidovky.cz

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.