Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O volby z auta není zájem, na mnohá stanoviště nikdo nedorazil

Volební drive-int pro lidi v karanténě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební drive-int pro lidi v karanténě. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha O volby z auta je stejně jako před týdnem malý zájem. Na stanovištích drive-in mají ve středu možnost volit v druhém kole senátních voleb lidé, kteří jsou v karanténě nebo v domácí izolaci kvůli nemoci covid-19. Hlasování je bezproblémové a plynulé, na mnohá ze 44 míst k tomu vyčleněných nedorazil zatím žádný volič. Vyplývá to ze zjištění ČTK a krajských a městských úřadů.

Senátora lidé volí ve 26 obvodech. Volební drive-in stanoviště jsou otevřena od 07:00 do 15:00. Minulou středu měli lidé k dispozici 78 stanovišť, volili ale současně také do krajského zastupitelstva.

V Praze se volí do senátu v obvodech Praha 1, Praha 5 a Praha 9. Drive-in stanoviště jsou na Letné a na Proseku. „Po prvních více než třech hodinách odvolilo ve druhém kole voleb na obou drive-in stanovištích dohromady 15 voličů. Za stejný čas to bylo v prvním kole voleb dohromady 30 voličů,“ uvedl dnes mluvčí magistrátu Vít Hofman. Volby jsou zatím podle něj bez problémů. Minulý týden volilo v Praze z auta 183 lidí.

V jižních Čechách odvolilo k 10:00 z auta 11 lidí. Pět voličů odevzdalo hlas v Písku, tři ve Strakonicích, tři v Jindřichově Hradci, v Prachaticích nikdo, řekla Hana Brožková z kanceláře hejtmanky. V Plzeňském kraji ve středu za první tři hodiny, tedy od 7:00 do 10:00, volil z auta jeden člověk, v Ústeckém nikdo.

Také v Královéhradeckém kraji je zájem mizivý, na čtyřech stanovištích v regionu k 10:15 odvolilo pět lidí. Řekli zástupci hejtmanství. Senátní volby se konají ve volebních obvodech Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou a Trutnov.

Na Vysočině možnost volit z auta ve druhém kole senátních voleb využilo v obvodu Pelhřimov za 2,5 hodiny deset voličů v karanténě a v obvodu Žďár nad Sázavou pouze dva. „Problémy žádné nemáme,“ řekl ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec. Před týdnem, kdy se zároveň hlasovalo i v krajských volbách, odevzdalo v Pelhřimově za celý den přímo z auta svůj hlas 77 lidí, kteří byli v karanténě kvůli covidu-19, na stanovišti ve Žďáru nad Sázavou hlasovalo 56 lidí.

Ve Zlínském kraji jsou tři stanoviště, ve Zlíně na parkovišti v ulici K Majáku, v Uherském Hradišti na parkovišti sever u vlakového nádraží a ve Vsetíně na točně u hotelu Sport v ulici U Bečvy. K 10:30 hlasovalo z auta ve druhém kole senátních voleb 14 lidí. „Z toho v Uherském Hradišti jich bylo 12, ve Zlíně dva a ve Vsetíně zatím žádný,“ řekla mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.

V Moravskoslezském kraji využilo ve středu možnost volit zatím šest lidí. „V Ostravě to byli tři voliči stejně jako ve Frýdku-Místku,“ uvedla Miroslava Chlebounová z krajského úřadu. Na ostatní tři volební stanoviště umístěná v Opavě, Karviné a Novém Jičíně prozatím nepřijel volit nikdo. V minulém týdnu, kdy stanovišť bylo celkem šest a lidé měli možnost volit i krajské zastupitele, jich nakonec z auta volilo 234, kolem poledne jich bylo 135.

Také v Libereckém kraji, kde voliči rozhodují o senátorovi ve 36. obvodu Česká Lípa, je zájem mizivý. „První dva voliči dorazili až po 10:30 na stanoviště v České Lípě,“ řekla vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová. Stanoviště jsou v České Lípě a také v Liberci, protože součástí obvodu je i Hrádecko a Chrastavsko.

S absolutním nezájmem voličů v karanténě se zatím potýkají drive-in stanoviště pro senátní volby na Olomoucku a Přerovsku. Například v Olomouci do 09:30 nepřijel odvolit ani jeden volič v karanténě či v izolaci. „Totálně mrtvo. Je to festival ztraceného času,“ řekl k tomu muž, který dohlížel na příjezd vozidel do areálu Správy silnic Olomouckého kraje. Na místě tak stál pouze policejní vůz. Minulý týden sem ve stejnou dobu přijely zhruba dvě desítky aut.

Podobná situace byla i na parkovišti u bochořského letiště, kde podle zjištění nepřijel k volbám nikdo do 10:00. Členové volební komise oblečeni do ochranných obleků si tam čas krátili například čtením. V Olomouckém kraji mohu voliči v karanténě či v izolaci volit také v areálu Správy silnic Olomouckého kraje ve Vikýřovicích na Šumpersku.

Možnost volit ve středu nevyužil ani nikdo ve středočeském Kolíně, řekla Jana Kramářová z městského úřadu. Volí se zde na parkovišti v areálu zámku. Zatímco obvykle zde parkují auta, dnes je areál uzavřený, mohou sem pouze voliči v karanténě.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...