Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama zmínil Masaryka a vyzval Írán k odzbrojení

Česko

  9:55aktualizováno  12:43
PRAHA - Zcela zaplněné Hradčanské náměstí se dočkalo. "Díky za vřelé přijetí. Chci poděkovat občanům České republiky," prohlásil americký prezident Barack Obama a hned na úvod zmínil Tomáše Garrigua Masaryka. "V roce 1918 hovořil v Chicagu. Jsem rád, že na něho mohu takhle navázat," řekl Obama. Sledovali jsme online

Obama v Praze. Barack Obama při projevu na Hradčanském náměstí. foto: Eva KořínkováČTK

Očekávaný projev Baracka Obamy proběhl na Hradčanském náměstí, kde na amerického prezidenta čekaly tisíce lidí včetně ministrů české vlády a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Po skončení projevu se americký prezident s manželkou Michelle zdravil s lidmi na náměstí. Většina návštěvníků Obamu ale pořádně neviděla, říká zpravodaj lidovek.cz.

Projev Baracka Obamy v Praze


Americký prezident ocenil prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, své české hostitele a "dobrou společnost a český humor". Obama také vyzval k využívání ekologicky šetrných forem energie a ukončení závislosti na fosilních palivech. "Musíme změnit způsob užívání energie, abychom ochránili planetu," řekl a dodal, že Spojené státy jsou na to připraveny.

Obama v Praze. Barack Obama při projevu na Hradčanském náměstí.

Nejmocnější muž světa varoval před jadernými zbraněmi, které označil za nejnebezpečnější dědictví studené války a potvrdil americký závazek snížit svůj jaderný arzenál. "Hrozba jaderné války klesla, ale riziko jaderného útoku vzrostlo," řekl Obama.

"Štít nebude potřeba, pokud Írán vzdá jaderný program"
Obama vyzval Írán, že pokud ustoupí od vojenského jaderného programu, nebude nutné vybudovat protiraketový štít.

Prezident USA už má za sebou jednání s prezidentem Václavem Klausem a odstupujícím premiérem Mirkem Topolánkem na Pražském hradě. Policie už v noci uzavřela zámecklé schody, ale Nerudova ulice zůstává podle zpravodaje LN i během projevu průchozí a panuje v ní čilý ruch. "Policisté postávají na každém rohu," hlásí zpravodaj.

Lidé poslechli, přišli brzy

Fronta se pohybuje velmi pomalu. Podle zpravodaje lidovek.cz je v davu hodně cizinců - Američani, Dánové, Švédové a další. Organizátoři akce lidi upozorňují, aby se netlačili dopředu. Každou minutu přichází další desítky zájemců o Obamův projev a u vstupů začíná být tlačenice.

Začátek projevu Obamy


Na nedaleké tramvajové zastávce pak už kolem 06:00 zpravodaj ČTK viděl asi dvacítku demonstrantů proti zvažovanému americkému radaru. Část z nich byla svlečená do půl těla a natřená stříbrnou barvou, dohromady tvořili nápis No Star Wars (Ne hvězdným válkám).

Obama má při projevu za zády Hrad a panorama hlavního města. Mezi pódiem a posluchači zůstal z bezpečnostních důvodů volný prostor. Podle americké ambasády je možné, že se americký prezident po skončení projevu pozdraví s nejbližšími posluchači.

Americký prezident přiletěl do Prahy v sobotu večer ze summitu NATO ve Štrasburku. Večer měl naplánovaný s manželku Michelle soukromý program.

Prezident Václav Klaus (vpravo) přivítal 5. dubna na Pražském hradě amerického prezidenta Baracka Obamu.

Po prvním velkém projevu mimo americkou půdu se Obama vydal do Kongresového centra na summit EU-USA. Summitu, který organizuje české předsednictví unie, se účastní právě americký prezident Barack Obama a premiéři a prezidenti členských států EU.

Návštěvu České republiky zakončí setkáním s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Z Česka odletí v podvečer do Turecka. Celou jeho návštěvu provázejí výjimečná bezpečnostní opatření, v pohotovosti je policie, armáda i zdravotníci.

Autoři: , , ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...