Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Obavy z covidu klesají, stejně jako disciplína. Virus straší jen 39 procent Čechů, experti varují před třetí vlnou

Mobilita Čechů stoupá, roste i počet sociálních kontaktů foto:  Michal Šula, MAFRA

Doporučujeme
Praha - Obavy z pandemie klesají, naopak mobilita obyvatel roste. Kombinace, která trápí epidemiology, může zadělat České republice na pořádný průšvih. S čtvrtečním uvolněním ekonomiky navíc lze očekávat, že vzájemné sociální kontakty ještě přibudou.
  5:00

Adventní rozvolnění dělá odborníkům vrásky. Vánoční návštěvy mohou ‚zadělat‘ na třetí vlnu pandemie, varují

Na přelomu března a dubna si polovina české populace dělala velké starosti z epidemie koronaviru. Dnes se covidu ve větší míře obává 39 procent Čechů. Vyplývá to z výzkumu, jejž zveřejnila organizace PAQ Research na stránkách Život během pandemie.

Sběr nejnovějších dat probíhal v druhé polovině listopadu a průzkumu se zúčastnilo 2500 respondentů. Na konci října přitom bylo znepokojení obyvatel téměř srovnatelné s jarem, tehdy velký strach z infekčního onemocnění přiznalo 48 procent lidí.

Lidé roušku sundavají například, pokud se rozhodnou kouřit. Mnoho z nich pak v...
Roušky lidé musí mít lidé i na zastávkách MHD.

„Klesá to ve všech generacích napříč různými skupinami obyvatel. Je to reakce na pozitivní vývoj epidemie,“ řekl serveru Lidovky.cz Daniel Prokop, sociolog a jeden z autorů studie.

Lékaři ale varují, že výhled do budoucna není příliš optimistický a stále nemáme vyhráno. „Epidemie pod kontrolou rozhodně není, v nemocnicích leží stále dvanáctkrát více covidových pacientů než na jaře. Společnost si na pandemii akorát zvykla,“ uvedl pro server Lidovky.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

I on potvrzuje, že Češi začínají nemoc podceňovat. „Epidemie už je tady s námi dlouho, člověk je velmi přizpůsobivý tvor, říká se, že si zvykne i na šibenici. Když je nové nebezpečí, lidé se ho bojí, když se takříkajíc okouká, už z něj takový strach nemají, a to i přestože situace může být závažnější,“ pokračoval Kubek.

S tím souhlasí i psycholožka Michaela Veselá. „Nedá se dlouhodobě žít s pocitem ohrožení. Stejné to bylo i za války, tehdy lidé zprvu utíkali do krytu při každém hlasitém zvuku i víckrát denně, po čase už ne,“ řekla serveru Lidovky.cz.

Češi a covid

Covidový strašák se už tolik nebojí

Podle sociologa Prokopa obavy z koronaviru klesají zejména v Praze. „Třeba na konci října narostl strach Pražanů do velkých rozměrů, hlavní město na tom bylo špatně,“ uvedl.

Metropole byla od jara covidovým strašákem, nyní si naopak vede nejlépe ze všech krajů. „Pokles obav nejspíš souvisí s tím, že se situace v Praze zlepšuje. Určitě to bude jeden z důvodů,“ potvrdila pro server Lidovky.cz šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová.

Prezident lékařské komory Kubek zároveň upozorňuje, že už nyní, ač se obchody a restaurace ještě neotevřely, mobilita Čechů roste. „Snížená míra obav z pandemie může vést k většímu riziku. Je vidět, že disciplína obyvatel klesá, lidé méně dodržují pravidla, zejména nošení roušek a shlukování,“ uvedl.

Prymula by s otevřením restaurací počkal, povolil by jenom malé obchůdky. Epidemie ještě nabere na síle, varuje

Jeho slova dokládají i údaje od mobilních operátorů. Podle mezinárodního sběru dat z webu JSCharting.com se Češi na konci října pohybovali o 46 procent méně než normálně, o měsíc později už jen o 39 procent méně.

Na jaře přitom mobilita obyvatel byla v průměru o 75 procent nižší oproti běžnému stavu. Na takové hodnoty jsme se nikdy během podzimní vlny nedostali.

Poučení z léta?

Mnozí odborníci se nyní obávají, aby vláda neudělala stejnou chybu jako v létě. O prázdninách uvolnila téměř všechna protiepidemická opatření a lidé nabyli dojmu, že koronakrize je za námi. Jenže opak se stal pravdou a epidemie se na podzim vrátila v druhé, silnější vlně.

Pro představu: podle dat od operátorů Češi v létě migrovali podobně jako před epidemií, mobilita obyvatel byla pouze o pět procent nižší oproti normálu.

Šéf lékařské komory proto kritizuje čtvrteční rozvolnění ekonomiky. „Vláda zvolila chybnou strategii. Prozatím by měla otevřít malé obchody. S restauracemi a službami bych ještě počkal. Navíc se nám vrací žáci do škol a nejsou testováni. Skutečně můžeme očekávat, že po novém roce vypukne třetí vlna epidemie,“ varoval Kubek.

Stejného názoru je i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Z dat zatím ještě nejsem přesvědčen o tom, že by pokles byl tak dramatický, abychom mohli otevřít vše. Zastávám opatrnější přístup,“ řekl dříve v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Větší uvolnění ekonomiky by podle epidemiologa mělo nastat, až když bude Česko zhruba na tisícovce nových případů denně. Doplnil, že k takovému číslu se přiblížíme v polovině prosince.

S tím, že pokles obav z pandemie může vést k většímu pohybu obyvatel, souhlasí i sociolog Prokop. „Ale není to jediný důvod. Člověk může omezit kontakty kvůli home office a ne kvůli strachu z epidemie. Nařídí mu ho zaměstnavatel nebo se tak rozhodne z racionálního hlediska. Když někdo pracuje z domova, redukuje v průměru 15 kontaktů týdně,“ dodal.

Zároveň ale potvrzuje, že čtvrteční otevření služeb a restaurací je rizikové a rozvolnění podpoří shlukování obyvatel. „Míra obav určitě nějakým způsobem ovlivňuje počet kontaktů. Když se teď otevřou restaurace, tak do nich přijde spíše člověk, který velký strach z epidemie nemá,“ pokračoval zakladatel organizace PAQ Research.

Epidemiologové se nejvíce obávají Vánoc, které mohou odstartovat třetí vlnu pandemie. „Myslím si, že je potřeba apelovat spíše na zdravý rozum. Rodiny se samozřejmě budou chtít navštěvovat, ale měli bychom se vyvarovat masivních akcí, na kterých se sejde třeba dvacet lidí z různých lokalit. To bude nepochybně rizikové,“ řekl serveru Lidovky.cz Prymula.

Nepopulární home office

Sociolog Prokop také uvedl, že za vysokým počtem mezilidských setkání stojí nevyužitý home office. V první polovině října dělala z domova jen desetina pracovně aktivních respondentů, v listopadu patnáct procent, na jaře skoro čtvrtina.

„Češi obecně nemají home office příliš rádi. Dle mezinárodních výzkumů provedených před pandemií pracovalo takto zhruba pět procent Čechů. Oproti tomu v zemích západní Evropy je to kolem deseti procent,“ řekl Prokop. Podle jeho odhadů může z pohodlí domova pracovat až třetina české populace.

Z nejnovějších dat je patrné, že průměrný Čech se za jeden týden setká se čtrnácti dalšími lidmi. Na konci října jich bylo třináct a na jaře Češi vídali v průměru sedm až osm lidí týdně.

Práce z domu firmám nesedí, na home office jich přešlo jen 15 procent. Odrazuje je hlavně pokles produktivity

V návaznosti na zvyšující se mobilitu obyvatel společnost Google vydala manuál, který popisuje, kdy je nejlepší čas chodit na nákup, do parku či do lékárny. Jinými slovy, kdy jsou obchody nejméně přeplněné.

Podle dat z Map Google chodí Češi nakupovat potraviny nejčastěji v pátek odpoledne mezi jednou a pátou hodinou. V jiných všedních dnech kolem třetí hodiny odpolední. „Tou dobou je v obchodech v průměru nejvíce zákazníků. Pokud se lidé chtějí vyhnout davům, měli by zvážit návštěvu prodejen kterýkoliv den mezi 7. a 8. hodinou ranní,“ stojí v tiskové zprávě firmy.

Lékárny jsou nejvíce vytížené od středy do pátku v dopoledních hodinách mezi desátou a dvanáctou.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...