22. října 2019 10:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Některé podniky na Letišti Václava Havla šidí cizince, zjistila inspekce. Účtují jim přirážku 53 korun

Letiště Praha s novým anglickým názvem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha s novým anglickým názvem. | foto: Lidové noviny

Praha Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI) na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků.

Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. ČTK to v úterý sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Inspektoři se při kontrole provozoven na terminálech 1 a 2 zaměřili na poctivost prodeje a dodržování ostatních povinností plynoucích ze zákona o ochraně spotřebitele. Jejich porušení odhalili u pěti ze sedmi kontrolovaných prodejen a restaurací.

Kontroly mimo jiné zjistily, že v uvedených provozovnách bylo cizincům při placení za jídlo a pití automaticky přiúčtováno 53 korun, zatímco Čechům účtovány nebyly. Zaměstnanci restaurací navíc hostům mluvícím cizím jazykem při objednávce jídla nenabízeli a neprodávali vodu za výhodnější cenu, česky mluvícím byla k objednanému menu nabídnuta o 19 korun levnější voda.

Další zjištění kontrolorů se týkala ceny výrobků. Podle inspektorů nebyli zákazníci v provozovnách informováni o konečné ceně výrobků, u kterých byla sleva uvedena v procentech, a o měrné ceně balených potravinářských výrobků, aby se spotřebitel mohl s ohledem na výhodnost ceny srovnatelného produktu rozhodnout, zda ho koupí.

Za zjištěné chyby čeká provozovatele pokuta, o jejichž výši se bude rozhodovat ve správním řízení.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.