Středa 9. října 2024, svátek má Štefan, Sára
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obhájci v kauze bývalého politika Švachuly žádají předběžné projednání obžaloby

Česko

  12:15aktualizováno  12:42
Brno - Dva z obhájců v kauze podezření z korupce na radnici Brno-střed žádají Krajský soud v Brně o předběžné projednání obžaloby. Soud o jejich návrzích zatím nerozhodl. ČTK to ve čtvrtek řekla mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.

Policejní vůz poblíž domu v Údolní ulici v Brně, kde policisté navštívili byt brněnského radního a také člena dozorčí rady státního podniku ČD Cargo Jiřího Švachuly (ANO). Podle serveru iDNES.cz se vyšetřovatelé zajímají o veřejné zakázky a radního Švachulu zadrželi. Ve stejný den policisté zasahovali na několika místech v Česku, přišli do pražského sídla firmy Kapsch a do bytu jejího ředitele, do Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v Brně, na radnici městské části Brno-střed, k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi a k vlivnému sportovnímu manažerovi Miroslavu Černoškovi v Prostějově. foto: ČTK

Podle informací ČTK jde o obhájce bývalých brněnských politiků Jiřího Švachuly a Petra Liškutina, oba byli v době svého politického působení členy hnutí ANO. V kauze je podaná obžaloba na 11 lidí a dvě firmy, výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun.

„Obhájci dvou obžalovaných podali na začátku května návrhy na předběžné projednání obžaloby, soud se jimi teprve bude zabývat,“ uvedla mluvčí. Návrh na předběžné projednání obžaloby je jedna z možností, jak obhájce může hájit svého klienta. Nejčastěji se v něm namítá, že přípravné řízení nebylo provedeno podle zákona, případně, že ve věci nejsou v potřebném rozsahu objasněny základní skutkové okolnosti. Návrh může předseda senátu zamítnout nebo vrátit věc státnímu zástupci k došetření či trestní stíhání zastavit, aniž by bylo ve věci nařízeno hlavní líčení.

Akce Stoka.

V kauze termín hlavního líčení dosud nařízen nebyl, momentálně je spis u Vrchního soudu v Olomouci, který rozhodoval o stížnosti Švachuly na jeho ponechání ve vazbě. Ve vazbě je od loňského března. Soudy se obávají, že by mohl bývalý politik obviněný z korupce uprchnout za hranice, a to i v současné situaci, kdy je možnost cestování do zahraničí omezena.

Švachula byl místostarostou městské části Brno-střed za hnutí ANO a podle státního zástupce byl hlavou celé skupiny. Ovlivněny byly podle žalobce desítky zakázek v celkovém objemu nejméně za 330 milionů korun. Případ se týká 27 zakázek, které zadávala radnice Brna-střed, jedna se týkala městských firem a další stovky, přesný počet není ani v obžalobě specifikovaný, se týkaly Správy nemovitostí městské části Brno-střed.

Případ zřejmě ještě nekončí, kriminalisté se podle některých médií zajímají o další větve kauzy, na které při vyšetřování narazili. Jejich hlavním pojítkem je zřejmě Švachula, který působil i v rozkladové komisi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle dokumentů, které získaly Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz, měl Švachula s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem, ale i jeho náměstky, velmi přátelské vztahy. Díky těmto vztahům podle dokumentů dokázal získat utajované informace či ovlivňovat rozhodování úřadu.

Zásah policie na Úřadu městské části Brno-střed.

Kauza se dotýká i nejužšího vedení hnutí ANO, podle policie totiž Švachula domlouval schůzky mezi lidmi z antimonopolního úřadu a prvním místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem, kriminalisté je pravděpodobně podezřívají z pokusu zmanipulovat tendr na mýto. Odposlechy zase podle některých médií zaznamenaly, jak se obvinění v kauze Švachula baví o podílech pro „efka“. Podle detektivů šlo o Faltýnkova syna Jiřího, který za hnutí ANO působil ve vedení městské firmy Teplárny Brno. Faltýnkovi obviněni nebyli, oba popírají, že by se se trestné činnosti dopustili.

Předsednictvo hnutí ANO by se ve čtvrtek mělo zabývat žádostí Jiřího Faltýnka o pozastavení členství v hnutí do konce roku. Faltýnek mladší krok oznámil už počátkem března kvůli tomu, že se chce zkoncentrovat po „mediální masáži“. Média psala o tom, že ho policisté podezřívají z korupce a že ovlivňoval zakázky brněnských tepláren. Předsednictvo by se také mohlo znovu zabývat krokem, kdy na počátku března zrušilo tři místní organizace v Brně-Židenicích, Černovicích a Starém Lískovci. Odůvodnilo to tehdy tím, že někteří lidé z organizací jsou spojení s kauzou Švachuly nebo napojení na pochybné skupiny mimo hnutí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!