Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Pokuty přesahující 445 milionů korun rozdal loni antimonopolní úřad. Více než polovinu zaplatily České dráhy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA

Brno Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni uložil za kartelové dohody a zneužití dominantního postavení pokuty v celkové výši přesahující 445 milionů korun, což je více než o rok dříve. V roce 2018 uložil za tyto prohřešky pokuty za 197,64 milionu korun, o rok dříve dosáhly pokuty 383 milionů korun a v roce 2016 to bylo 466 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy úřadu, kterou zveřejnil na svých internetových stránkách.

ÚOHS završil loni tři řízení o zneužití dominantního postavení. Vysokou pokutu za zneužití dominantního postavení na trhu poskytování služeb dálkové osobní železniční dopravy dostaly České dráhy, které musely zaplatit 274,8 milionu korun. Důvodem bylo to, že v tendru na dvou tratích předložily nabídky s nepřiměřeně nízkou výší prokazatelné ztráty. Ta se používá při výpočtu odpovídající kompenzace pro provozovatele veřejné dopravy. Díky tomu tendry vyhrály. Pokutu už České dráhy musely zaplatit, napadly ale rozhodnutí ÚOHS žalobou u Krajského soudu v Brně.

Úřad loni uložil pokuty za 13 kartelových dohod. Nejvyšší pokutu za zakázané dohody dostala společnost Baby Direct, která provozuje velkoobchod s dětským a kojeneckým zbožím. Úřad jí uložil pokutu přesahující 40 milionů korun kvůli dlouhodobému porušování zákona. Firma svým odběratelům, tedy koncovým prodejcům, určovala minimální cenu, za kterou mohou zboží prodávat a při nedodržení hrozila sankcemi nebo dokonce odběratele postihovala tím, že jim nedodala zboží. Tento postup ÚOHS zjistil v letech 2011 až 2018, délka protisoutěžního jednání ovlivnila i výši pokuty.

ÚOHS dořešil také případ takzvaného stavebního kartelu, kdy ve třech řízeních uložil pokuty v celkové výši 28,83 milionu korun. Pokuty zaplatily stavební společnosti za tři kartelové dohody u výběrových řízení, které vyhlášily obce Hadravova Rosička, Drunče a Urbanov. Firmy, mezi které patřila například společnost Swietelsky, Ave CZ nebo NDC Real Estate, koordinovaly nabídky do výběrového řízení.

Kromě ukončených řízení týkajících se hospodářské soutěže úřad loni zahájil 12 řízení týkajících se zakázaných dohod a začal se zabývat jedním případem zneužití dominantního postavení.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?