19. března 2019 15:49, aktualizováno  16:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předseda pražských muslimů vyzval k vyzbrojování. ‚Pomůžu vám se zbrojním průkazem‘

Leonid Kušnarenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonid Kušnarenko. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Pražská muslimská obec se distancovala od vyjádření svého nového předsedy Leonida Kušnarenka, který ve videu zveřejněném na svém facebookovém profilu nabídl členům obce pomoc s vyzbrojením.

Organizace na sociální síti uvedla, že jakákoliv prohlášení Kušnarenka jsou soukromá a nereprezentují názory muslimů žijících v České republice. Kušnarenkův vzkaz odsoudil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Předpokládá, že se do věci vloží policie.

Kušnarenko zveřejnil video v neděli, tedy krátce po pátečním masakru věřících v mešitách v novozélandském městě Christchurch. „Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně se jedná muže: všichni, kteří mají zájem si udělat zbrojní průkaz, ozbrojit se kvůli ochraně majetku a zdraví, obraťte se na mě a já vám s tím pomůžu,“ uvedl právník Kušnarenko v půlminutovém vzkazu natočeném na pražském Václavském náměstí.

„Jakákoliv prohlášení nebo jednání členů představenstva a předsedy pana Kušnarenka jsou jejich soukromá a nereprezentují názory muslimů žijících v Praze ani v ČR,“ reagovala Pražská muslimská obec s tím, že její nové představenstvo vzešlo z voleb, jejichž korektnost nyní zkoumá vnitřní vyšetřování. Až do jeho skončení je prý činnost nového představenstva omezena, a to z rozhodnutí Ústředí muslimských obcí

Kušnarenko chce prevenci před islamofobií

„Zaprvé jsem rád, že část muslimské komunity to video odsoudila, to si myslím, že je správný krok. Pro mě je to nepřijatelné, vyzývat, zejména v takovéto atmosféře, k tomu, aby se lidé masově ozbrojovali,“ řekl v úterý novinářům Hamáček. „Nemůžu vstupovat do práce policie, nicméně předpokládám, že Policie ČR bude požadovat po tom pánovi vysvětlení jeho výroků,“ dodal.

Kušnarenko pro Deník N vysvětlil, že video zveřejnil kvůli islamofobním náladám v Česku. „Jde o prevenci, prohlásil jsem to proto, aby si různí pomatenci rozmysleli, zda jít do mešity a dělat zlo. Ano, řekl jsem, ať si udělají zbrojní průkaz, ale ať to dělají jenom kvůli tomu, aby chránili sebe a svůj majetek,“ řekl deníku právník. Tvrdí, že s jeho výzvou nesouhlasí pouze předchozí vedení pražských muslimů.

Od Kušnarenkova videa se podle Deníku N distancoval i předseda Ústředí muslimských obcí Muníb Hasan Alravi. Deníku také sdělil, že jeho organizace řeší stížnosti pražských muslimů na nové vedení. Před volbami se údajně na seznam voličů zaregistrovaly desítky muslimů z Kavkazu či Střední Asie, kteří mohli ovlivnit výsledek hlasování.

Leonid Kušnarenko

  • Kušnarenko byl do čela Muslimské obce Praha zvolen letos v únoru. Stal se nástupcem Samera Shehadeha, který čelí obvinění z podpory terorismu. Ten předloni opustil Česko, ale podle médií byl dopaden v Jordánsku. Kušnarenko podle serveru iDnes.cz Shehadeha zastupoval jako právník a po jeho zatčení také převzal jeho podnikání. Jedná se především o firmu Alminbar, která si pronajímala prostory modlitebny v Opletalově ulici v Praze.
  • Kušnarenko je advokátem se specializací na právo trestní, správní, cizinecké a azylové. Je také vedený v katalogu soudních znalců jako znalec v oboru kriminalistika se specializací sebeobrana a vedení boje zblízka.
  • Podle iDnes.cz "v muslimské komunitě o něm zaznívá, že velmi často zastupuje Rusy, má výborné kontakty na ruském velvyslanectví nebo že je zástupcem kavkazské komunity, která má extremistické názory".
  • Jako advokát Kušnarenko například hájil ruského řidiče, jenž na Silvestra 2017 v centru Prahy usmrtil při jízdě pod vlivem alkoholu turistku z Kolumbie. Rus byl krátce ve vazbě, po propuštění navzdory poskytnutému slibu a složené milionové kauci odjel do Ruska.
  • Leonid Kušnarenko se narodil 19. října 1975. Podle obchodního rejstříku je společníkem firmy Alminbar s.r.o. a jednatelem a společníkem v Děčíně sídlící společnosti VLG s.r.o. v likvidaci. Jako Kushnarenko je v rejstříku veden coby jednatel firmy Sabelo, s.r.o. Dříve měl v obchodním rejstříku jako bydliště zapsanou ukrajinskou Oděsu, nyní již Prahu.
  • Muslimská náboženská obec existovala už v meziválečném Československu, po druhé světové válce ale zanikla a muslimové se opět začali organizovat až na začátku 90. let. Už tehdy se Ústředí muslimských obcí snažilo o registraci islámu u ministerstva kultury, neuspělo ale kvůli nedostatku podpisů. Registrace se podařila až po přijetí nového zákona, který od roku 2002 zavedl dva stupně registrace, pro nižší přitom stačí 300 podpisů. Právě ten mají od září 2004 i muslimové, kromě právní subjektivity ale nezískali žádnou zvláštní výhodu, nemají zatím nárok na státní podporu nebo právo uzavírat sňatky.
  • Celkový počet lidí hlásících se v České republice k islámu se jen odhaduje. Při sčítání lidu v roce 2011 se k tomuto náboženství přihlásilo 3358 lidí, náboženské vyznání však nebylo povinným údajem. Podle kvalifikovaných odhadů se celkový počet muslimů v ČR pohybuje mezi 10.000 a 20.000 lidí, většinu z nich tvoří lidé, kteří pocházejí z tradičních muslimských zemí. Jen malou část tvoří čeští konvertité.
  • První mešitu v České republice otevřeli v červenci 1998 v Brně ve Vídeňské ulici. Kromě této modlitebny, která v uplynulých letech čelila několika útokům, při nichž pachatelé použili části prasat považovaných muslimy za nečistá zvířata, funguje od roku 1999 podobné středisko také v Praze na Černém Mostě. Muslimské modlitebny jsou i v Teplicích, kde je využívají hlavně lázeňští hosté, nebo v Hradci Králové. Menší prostory, kde se vyznavači islámu scházejí k modlitbám, jsou ještě v několika dalších českých městech.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz