Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senior ‚terorista‘ se přiznal a lituje. Nechal srazit vlaky se stromem, aby poštval Čechy proti muslimům

Česko

  5:00aktualizováno  10:42
PRAHA - V pondělí se začal zodpovídat před soudem z možného teroristického útoku jednasedmdesátiletý Jaromír Balda. Předloni poslal dva stromy pod kola vlaků. Srážky chtěl přičíst muslimům, aby proti nim poštval tuzemskou veřejnost. Státní zástupce ho obžaloval z dvojice trestných činů. Pokud se Balda v soudní síni neobhájí, v krajním případě může skončit až na 15 let za mřížemi.

(ilustrační snímek) foto: Lidovky.cz

Senior se vydal na svou misi předloni v létě. V červnu nejprve způsobil kolizi stromu s vlakem mezi Mladou Boleslaví a Bakovem na Jizerou, v červenci si pro druhou srážku vybral trať mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Pokaždé postupoval podle stejného modu operandi. Porazil strom, který skončil na koleji. Do listnáče pak naboural vlak. Cestující oba incidenty přečkali bez zranění.

Senior je obžalovaný z teroristického útoku. Srážkami vlaků chtěl podle policie vyvolat hněv proti muslimům

Své činy Balda zdramatizoval tím, že kolem místa nehod rozházel letáky. Na nich psané vzkazy měly kolize spojit s údajnými vyznavači radikálního islámu. Serveru Lidovky.cz se podařilo zastihnout seniorova právního zástupce, podle jeho vyjádření se Balda nad svým činem pozastavil. „Můj klient se k jednání doznal. Upřímně lituje, že udělal to, co udělal,“ sdělil advokát Aleš Tolnay.

Stanice v Bakově nad Jizerou, nedaleko níž došlo k jedné za srážek.

Vinu přiznal Balda v soudní síni. „V žádném případě jsem nedělal teror. Nechtěl jsem nikomu ublížit nebo někoho zabít. Chtěl jsem pouze vyvolat odpor, aby k nám ta hrůza nepřišla,“ řekl u soudu. „Neměl jsem strach ze všech migrantů. Jenom z těch náboženských, zmanipulovaných, sebevražedných,“ uvedl. 

Jednasedmdesátiletý muž zdůraznil, že chtěl lidi varovat. „Byl to zoufalý křik starého dědka k těm mladším, aby si dali pozor. Za toho tři čtvrtě roku, co sedím na Pankráci, se mi to v hlavě trochu srovnalo,“ prohlásil. Způsobenou škodu by chtěl uhradit.

Rozsudek už možná ve středu

Muže v letech zadržela policie loni v únoru. Po zatčení obratem skončil ve vazbě. Když o ní soud rozhodl, nepodal si ani stížnost. V prosinci Baldu státní zástupce obžaloval z teroristického útoku a vyhrožování teroristickým trestným činem. Ve chvíli podání obžaloby dlel senior stále ve vazbě. Jak nyní povede Tolnay jeho obhajobu, zatím není jasné. „To bude patrné při hlavním líčení, v tuto chvíli to po mně nechtějte vědět,“ řekl.

„Závažnost této věci je enormně zvyšována tím, že obviněný s úmyslem, který předpokládá skutková podstata trestného činu teroristického útoku, vedle samotných výhrůžek teroristickými útoky, kterými měl hrozit, již měl ve dvou případech přistoupit k jejich spáchání, a tím vydat větší počet osob v nebezpečí bezprostředně hrozící smrti či vážné újmy na zdraví,“ zhodnotil žalobce případ.

Balda svou vinu přiznal v soudní síni.
Balda se ke svým činům doznal.

Podle informací serveru Lidovky.cz se Balda nejen přiznal, ale během vyšetřování s kriminalisty aktivně spolupracoval. Před soudem má podpořit verzi státního zástupce řada důkazů. „V přípravném řízení byly policejním orgánem zejména zajištěny listinné důkazy, věcné důkazy, svědecké výpovědi a znalecké posudky,“ sdělil serveru Lidovky.cz žalobce Martin Bílý, který případ poslal k soudu.

V minulosti pustil Ratha z vazby

Kauza se vzhledem ke své závažnosti dostala na stůl Krajskému soudu v Praze. Hlavní líčení je zatím naplánované do středy 9. ledna. Poslední den líčení by mohl zaznít rozsudek. „Dovedu si představit, že stihneme ve středu závěrečné řeči a možná i vyhlášení rozhodnutí. Ale to se bavíme o ideální variantě, kdy se nikdo neomluví, všichni dorazí a nebudou relevantní návrhy na doplnění dokazování,“ přiblížil serveru Lidovky.cz předseda senátu Jiří Wažik.

„Na pondělí dopoledne je naplánován výslech obžalovaného, po poledni znalců. Na úterý jsou postupně voláni všichni svědci. Průběžně budou prováděny listiny a další důkazy,“ přiblížil „jízdní řád“. Dříve na sebe coby ještě soudce Okresního soudu Praha-východ upozornil, když na jaře 2013 rozhodl o propuštění pro korupci stíhaného exhejtmana Davida Ratha z vazby. Propuštění podmínil kaucí, nejprve ji stanovil na 14 milionů, a poté ji srazil na 2 miliony.

Policie ho viní z terorismu. Strůjce srážek s vlakem se málem dostal na svobodu, do případu se vložila rodina

Podstatu své současné kauzy příliš komentovat nechce. Rozhodně ne dřív, než se případ objasní v síni. „Co se týče závažnosti kauzy, tak bych si konkrétní hodnocení věci nechal až na dobu, kdy budou provedeny všechny důkazy. Nyní by to bylo předčasné,“ podotkl soudce. Zvláštní opatření pro tento proces nechystá. „To se ale pochopitelně může změnit po případné konzultaci s vězeňskou službou, justiční stráží či v reakci na aktuální situaci.“

Srážky se zpočátku prověřovaly jako obecné ohrožení, kriminalisté ale v září 2017 podle tehdejšího zjištění serveru Lidovky.cz začali nahlížet na případ jako na teroristický útok. Server Lidovky.cz pak loni v únoru jako první upozornil na Baldovo zatčení a jeho motivy. Server Aktuálně.cz poté přinesl informaci, že senior patří mezi stoupence hnutí SPD Tomia Okamury. Straně daroval 12 tisíc korun, v Bakově nad Jizerou dokonce za hnutí agitoval.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat