Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Lidé proti demolici a Besserovi

Česko

  21:31
PRAHA - Proti plánované demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze v úterý podvečer protestovaly v centru metropole stovky nespokojených lidí. Protest zorganizoval Klub za starou Prahu. O možnosti zbourání budovy, která sousedí s hotelem Jalta, rozhodl ministr kultury Jiří Besser minulý týden.

Demonstrace proti demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Účastníci poklidného shromáždění nesli transparenty s hesly "ne demolici č.p. 1601" nebo "Ministr kultury = ministr ochrany investorů". Budovu označili řečníci na shromáždění za významnou architektonickou památku.

Demonstrace proti demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice

Nesouhlas s demolicí a plánovanou přestavbou domu vyslovil třeba děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík, přední historik umění Jan Royt nebo významný architekt Ladislav Lábus.

Ladislav Lábus a Ondřej Liška na demonstraci proti demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice

Po necelé hodině se lidé přesunuli z Václavského náměstí k torzu budovy bývalé Akciové tiskárny v Opletalově ulici, kde symbolicky umístili zapálené svíčky.

Demonstrace proti demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice

"Dům stojí v památkové rezervaci chráněné organizací UNESCO, a měl by tedy být pod nejpřísnější památkovou ochranou. Jenže, jak se ukázalo, v Praze památková rezervace ani UNESCO nic neznamenají," řekl jednatel Klubu za starou Prahu Richard Biegel.

Demonstrace proti demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice

Ministr Besser své rozhodnutí zdůvodnil tím, že chtěl respektovat doporučení resortní rozkladové komise, která navrhla umožnit demolici nárožního domu, dvorní části hotelu a torza bývalé Akciové tiskárny, jejíž fasáda zůstane zachována.

Demonstrace proti demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice

Verdikt ministra je konečný a nelze se proti němu odvolat. Investor nyní musí požádat stavební úřad Prahy 1 o demoliční výměr. Zda jej dostane, není zatím jisté.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat