Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Obrazy Zemana do kompostu.‘ Ředitel šel na kobereček na hejtmanství, omluví se a má přijít o odměny

Česko

  12:24
ÚSTÍ NAD LABEM / PRAHA - Omluva v médiích a pokrácení odměn, takovým způsobem se má zahladit exces ředitele gymnázia v Teplicích Zdeňka Bergmana. Nejvyšší představitel prestižního ústavu v reakci na vulgarity prezidenta republiky v rozhlase uvedl, že oficiální portrét Miloše Zemana nechá školníkem zahrabat do kompostu. Kvůli tomu si ho pozval náměstek ústeckého hejtmana tento čtvrtek dopoledne na kobereček. Odvolání Bergmana náměstek požadovat nebude.

Portrét prezidenta Miloše Zemana, který visí v řadě českých škol. Tento nechal ředitel pardubického gymnázia sundat již v roce 2014. foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Panu řediteli jsem dal jasné argumenty, že svým chováním poškodil Ústecký kraj. Pozornost, která je na nás směřovaná, vůbec není pozitivní. Nemůže školu, kterou sice řídí dobře, ale kterou reprezentuje jako vzor, použít jako kulisu pro svůj boj. To prostě nejde,“ sdělil serveru Lidovky.cz náměstek hejtmana Ústeckého kraje pro školství Petr Šmíd.

Obrazy Zemana v kompostu? Omluvím se, když se za vulgarity omluví on, vzkázal ředitel

Ze schůzky vzešla dohoda, že incident ředitel vykoupí omluvou v médiích za následky svého protestu. Gesto má směřovat vůči škole a Ústeckému kraji, jenž gymnázium zřídil. Svůj exces Bergman podle všeho pocítí i finančně.

„Navrhnu na zasedání rady kraje snížení jeho odměn. Pan ředitel to ví, souhlasil s tím. Řekl mi, že s tím počítal,“ dodal Šmíd. Krajská rada se sejde nadcházející pondělí. Náměstek předpokládá, že jeho kolegové omluvu a finanční trest jako řešení přijmou.

‚Boj proti ekonomickým zm*dům‘

Bergman se dostal do problémů kvůli tomu, jak reagoval na vystoupení prezidenta Miloše Zemana z minulého týdne. Hlava státu v Českém rozhlase uvedla, že několik státních vyznamenání při příležitosti svátku 28. října udělí za boj proti ekonomickým zm*ům. Měl tím na mysli například Viktora Koženého či Zdeňka Bakalu. V této souvislosti dostanou medaili slovenský byznysmen Pavol Krúpa, expředsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková a bývalá novinářka Jana Lorencová.

Neúspěšný kandidát do Senátu a ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.
Stávající radní pro školství Petr Šmíd.

„Po rozhovoru pana prezidenta pro Český rozhlas jsem školníkovi uložil, ať ty obrazy zahrabe do kompostu,“ uvedl ředitel na svém účtu na sociální síti Facebook. Později připustil, že to mínil jako nadsázku.

„Chtěl jsem tím vyjádřit, že jestliže dosud obrazy pana prezidenta byly ve skladu a já jsem uvažoval o tom, že je třeba jednou vrátím, tak teď po dalším excesu pana prezidenta jsem se rozhodl, že je nikdy nevrátím,“ uvedl server pro Lidovky.cz 

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...