Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ředitel gymnázia musí vysvětlit, proč sundal obrazy Zemana a chtěl je zahrabat do kompostu

Vzdělávání

  15:51aktualizováno  19:41
ÚSTÍ NAD LABEM - Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman bude vedení Ústeckého kraje vysvětlovat své oznámení na sociálních sítích ohledně obrazů prezidenta Miloše Zemana. Bergman na Twitteru napsal, že po rozhovoru prezidenta pro Český rozhlas školníkovi uložil zahrabat obraz do kompostu. Podle náměstka hejtmana Petra Šmída by se měl Bergman omluvit.

Neúspěšný kandidát do Senátu a ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman. foto: MAFRA

Ředitel sundal obrazy ze stěn ve třídách před čtyřmi lety poté, co Zeman v projevu použil sprostá slova. „Chtěl jsem tím (nyní) vyjádřit, že jestliže dosud ty obrazy pana prezidenta byly ve skladu a já jsem uvažoval o tom, že je třeba jednou vrátím, tak teď po tom dalším excesu pana prezidenta jsem se rozhodl, že už je nikdy nevrátím,“ uvedl v úterý Bergman.

Zeman naposledy mluvil vulgárně v části rozhovoru pro Český rozhlas, kde prozradil jména některých lidí, které vyznamená u příležitosti 28. října. Za vulgarismy ho kritizovali někteří politici. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) obdržela čtyři stížnosti na vulgární výroky prezidenta.

Obrazy prý zůstaly ve skladu

Vyjádření na sociální síti bylo podle Bergmana trochu expresivní. „Ve skutečnosti samozřejmě jsem školníkovi žádný takový pokyn (zahrabat obrazy do kompostu) nedal. Ty obrazy jsou dál v tom skladu. Ale chtěl jsem tím vyjádřit to, že s návratem obrazů na čelní stěny učeben rozhodně nepočítám,“ uvedl Bergman.

Zřizovatelem gymnázia je Ústecký kraj, který je podle mluvčí Lucie Dosedělové s celou věcí obeznámen. „V tomto týdnu se vedení kraje sejde s panem ředitelem, aby mohl své jednání vysvětlit. Podle našich informací došlo pouze k písemnému, ač nevhodnému, vyjádření a popsaný skutek se nestal,“ uvedla mluvčí.

Zemanovy portréty do kompostu, napsal po vulgarismech ředitel gymnázia. Klaun od Bakaly, urážel Ovčáček

Školství má na kraji v gesci náměstek hejtmana Petr Šmíd (SPD-SPO). „Není dle mého názoru možné, aby ředitel krajské příspěvkové organizace, který má být navíc vzorem pro své žáky, takto nevhodně veřejně vyjadřoval své názory směrem k hlavě státu,“ uvedl Šmíd. „Musím říct, že je mi lhostejné, zda by se prezident jmenoval Havel, Klaus, Zeman nebo Drahoš. Je to nepřípustné a ředitel by se měl za své jednání veřejně omluvit,“ uvedl náměstek hejtmana.

Ústecký kraj obdržel zatím jeden návrh na odvolání ředitele, který podal občan Teplic. Jmenování i odvolání ředitelů příspěvkových organizací je v kompetenci Rady Ústeckého kraje. K odvolání se podle mluvčí přistupuje v případě, že se ředitel dopustí zvlášť závažného a kvalifikovaného porušení pracovních činností.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!