Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas: Obsah smlouvy o sKartách byl dojednán proti vůli vlády

Česko

  17:39
PRAHA - Obsah smlouvy ministerstva práce a sociálních věcí s Českou spořitelnou o sKartách byl podle premiéra Petra Nečase dojednán za zády vlády, bez jejího vědomí a proti její vůli. Nečas to uvedl ve Sněmovně v reakci na dotaz předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ohledně zrušení sKaret.

Petr Nečas. foto: ČTK

Cílem tohoto projektu byly podle premiéra úspory spojené s výplatou sociálních dávek a zamezení možnosti dávky zneužívat. Použití sKarty mělo být dobrovolné, řekl Nečas.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

"Vedení ministerstva práce a sociálních věcí ... v podobě minimálně tehdejšího prvního náměstka (Vladimíra Šišky) rozhodlo svévolně, rozhodlo nezodpovědně, rozhodlo proti vůli vlády," prohlásil Nečas. Konkrétní provedení, které provedlo tehdejší vedení ministerstva, vyrobilo neživotaschopný zmetek, který není opravitelný, a tudíž podle mého nejhlubšího přesvědčení nemůže pokračovat," dodal premiér.

Zrušení sKaret

Smlouva s Českou spořitelnou patřila k nejkritizovanějším částem projektu sKaret. Ministerstvo pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) uzavřelo smlouvu na 12 let loni v lednu. Podle kontraktu by mělo přes karty putovat 98 procent peněz. Ministerstvo se zavázalo k tomu, že nepodnikne nic, co by tuto sumu zmenšilo. Podle smlouvy by se v budoucnu mohly vyplácet na sociální kartu i důchody a resort by o to také měl usilovat.

ČTĚTE TAKÉ

Vláda už dvakrát odmítla návrhy současné ministryně práce Ludmily Müllerové (TOP 09) na úpravu systému sKaret a doporučila jí projekt zrušit. Ministryně pokládá za potřebné nejprve vyčíslit náklady, které by to stálo. Spořitelna už dřív naznačila, že systém banku stál asi 300 milionů korun. Více čtěte zde.

Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky by odškodné mělo být vyplaceno "způsobem, který nezatíží veřejné rozpočty". Zdroj financování ale Sobotka nenavrhl.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat