Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
21. prosince 2015 17:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obviněný liberecký hejtman Půta odstoupil z pozice předsedy hnutí STAN

Liberecký hejtman Martin Půta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liberecký hejtman Martin Půta. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Liberecký hejtman Martin Půta obviněný z korupce odstoupil z postu předsedy hnutí Starostové a nezávislí. Půta odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva hnutí. Funkci Půta nevykonává už od loňska, STAN dál povede první místopředseda hnutí a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

Půta byl loni na podzim obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela sv. Máří Magdalény. Projekt za 65 milionů korun neúspěšně žádal o evropskou dotaci z ROP Severovýchod.

„Cítím se nevinný. Protože se ale nezdá, že by orgány činné v trestním řízení jakkoliv usilovaly o brzké uzavření případu, spíše naopak, a protože jsem si vědom toho, že kauza každým dalším dnem negativně ovlivňuje mínění o hnutí STAN, rozhodl jsem se po pečlivém zvážení všech aspektů z funkce předsedy hnutí dnes odstoupit,“ sdělil.

Liberecký státní zástupce Radim Kadlček v pondělí řekl, že vyšetřování případu stále pokračuje. „Není to jednoduchý případ,“ řekl. Odhaduje však, že před soud by se mohl dostat ještě v první polovině příštího roku.

Gazdík je přesvědčen o Půtově nevině

„Loni v listopadu jsem přestal funkci předsedy vykonávat v den, kdy mi bylo obvinění sděleno, dnešní odstoupení proto považuji za logický krok,“ doplnil Půta.

Zastupujícím předsedou bude nadále Gazdík, který uvedl, že je přesvědčen o Půtově nevině. „Dlouhodobě vyzýváme orgány činné v trestním řízení, aby umožnily rozhodnout nezávislý soud, avšak doposud se tak nestalo,“ sdělil.

STAN bude s Půtou i přes odstoupení z čela hnutí dále spolupracovat na krajské úrovni. V blížících se krajských volbách povede Půta v Libereckém kraji kandidátku hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

Ani zahájení projednávání případu před soudem není podle Půty důvodem vzdát se místa krajského lídra. Tím by mohlo být jedině odsouzení. „Já předpokládám, že žijeme v zemi, kde člověka nemůžou odsoudit za něco, co neudělal. Zatím tomu věřím,“ řekl již dříve hejtman.

Policie loni na jaře obvinila osm lidí ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby.

Úplatky ve výši až 11 milionů korun

Mezi obviněnými jsou bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik, pracovníci stavební firmy Metrostav i zaměstnanci úřadu ROP Severovýchod. V listopadu byli obviněni další dva lidé včetně Půty a dalším bylo trestní stíhání rozšířeno.

V případu může jít podle České televize o úplatky až jedenáct milionů korun pro devět lidí. Půtovi z toho mělo podle policejního obvinění připadnout 800 tisíc korun, dostal ale jen část a zbytek měl slíbený až z poskytnuté dotace.

Vyšetřování se týká ještě jednoho evropského projektu, a to oddychové zóny Perštýn za více než třicet milionů korun. V tom ale Půta jako obviněný nefiguruje. Oba projekty připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany. Ani na jeden z těchto projektů ROP Severovýchod peníze nakonec neuvolnil.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...