Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozesílání roušek poštou prověřují i ochránci osobních údajů. Vnitro dalo poště adresy bez souhlasu seniorů

Jednorázové roušky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednorázové roušky (ilustrační foto). | foto: ČTK

PRAHA  Úřad pro ochranu osobních údajů prověřuje postup ministerstva vnitra. Důvodem jsou nejasnosti okolo toho, jak resort pod vedením Jana Hamáčka (ČSSD) získával adresy a další údaje z evidence osob, které následně předal České poště, a to bez souhlasu seniorů.

Vše začalo dotazem redaktora Lidových novin Tomáše Nahodila, který se na Twitteru zeptal předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Jiřího Kauckého, na základě jakého zákonného zmocnění předalo ministerstvo vnitra České poště osobní údaje obyvatel starších šedesáti let. Informace totiž scházela v usnesení vlády. „Rozesílání respirátorů prostřednictvím České pošty prověřujeme od jeho začátku,“ zareagoval předseda ÚOOÚ s tím, že sám by se věcí zabýval jen v případě odvolání.

Komunikace si následně všiml server iRozhlas.cz, který se na situaci optal právníka specializovaného na ochranu soukromí Jana Vobořila. Podle něj je zájem úřadu na místě, protože ministerstvo pro rozeslání balíčku s rouškami využilo osobní údaje seniorů bez jejich souhlasu.

Česká pošta od vnitra věděla jméno, příjmení, adresu trvalého pobytu a doručovací adresu všech osob ve věku nad 60 let.  Ministerstvo se na základě vyjádření Hany Malé pro iRozhlas.cz hájí tím, že stanovilo poště získaná data zlikvidovat bez zbytečného odkladu po ukončení distribuce. Resort se podle ní navíc opíral o zákon o evidenci obyvatel, podle něhož je ministerstvo „uživatelem veškerých údajů vedených v informačním systému, pokud je to nezbytné pro výkon jeho působnosti.“ Podle Vobořila ale rozesílání ochranných pomůcek do působnosti ministerstva vnitra nespadá.

Jan Hamáček se pro Lidovky.cz k případu vyjádřil slovy, že podle jeho informací žádné řízení proti vnitru zahájeno nebylo. „ÚOOÚ pouze vyhodnocuje podněty, které obdržel,“ shrnul šéf resortu. 

Další problém

Nejde přitom o první potíže s distribucí roušek a respirátorů téměř třem milionům lidí starších 60 let. Již v pondělí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) oznámil, že pošta porušila při rozesílání zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Jednotlivé roušky totiž zaměstnanci pošty vybalili z originálních obalů a následně je odeslali v běžné obálce. Česká pošta však tvrdí, že nešlo o zdravotnický materiál, ale o ochranné pomůcky. 

Do každé obálky pracovníci vkládají pět roušek a jeden respirátor typu N95,...
První směna nastoupila v 06:00 ráno také v pražských Malešicích, kde lidé...

Nastalou situaci v úterý okomentoval také ministr vnitra Hamáček, který uvedl, že právníci připravují trestní oznámení na lékový ústav kvůli šíření poplašné zprávy. Hamáček dále dodal, že podle logiky SÚKL by Česká republika nesměla distribuovat lidem ani zdravotníkům nic z ochranných prostředků, které má ve strategických zásobách. „Tento přístup SÚKL znamená znehodnocení veškerých strategických zásob České republiky,“ řekl ministr s tím, že postup ústavu je nesmyslný. 

Ředitelka lékového ústavu Irena Storová konstatovala, že Hamáčkovo vyjádření o trestním oznámení kvůli šíření poplašné zprávy považuje za bezprecedentní. SÚKL je podle ní jedinou institucí, která může určit, co je a co není zdravotnický prostředek, nikoliv ministerstvo vnitra. Situaci řeší už také ministr zdravotnictví Roman Prymula, který komunikuje s oběma stranami sporu.

Pravomoci ministerstev

Ministerstva jakožto státní orgány mohou svou působnost vykonávat jen tehdy a pouze tak, jak jim to výslovně ukládá zákon. Vyplývá to z čl. 2 odst. 2 Listiny základních práv a svobod: "Státní moc lze uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který zákon stanoví.“ 

To znamená, že pokud zákon o evidenci obyvatel, na jehož základě resort vnitra údaje o jménu, příjmení, datu narození a bydlišti lidí zpracovává, tomuto ministerstvu výslovně neumožňuje předávat je třetím subjektům za účelem zajištění distribuce ochranných (zdravotnických) pomůcek, pak jejich předání České poště nejspíše bylo mimo působnost Hamáčkova resortu. Jiná situace by nastala během vládou vyhlášeného nouzového stavu, kdy může dojít k omezení práv a povinností lidí i firem. Nouzový stav však dnes v Česku vyhlášen není.

Zatímco státní orgány mohou činit jen to a pouze tak, co jim zákon výslovně umožňuje, lidé a firmy jsou v odlišné situaci. Dělat mohou vše, co jim zákon výslovně nezakazuje. I na to pamatuje Listina základních práv a svobod: "Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá." (Čl. 2 odst. 3).

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...