Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ochránci přírody bojují o život orla

Česko

  11:42
BARTOŠOVICE - Ochránci přírody ze záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku bojují o život samce orla mořského, který zřejmě pozřel otrávenou návnadu. Samici, kterou stanice o víkendu také převzala, už ochránci přírody pomoci nemohli.
Orel mořský - ilustrační foto.

Orel mořský - ilustrační foto. foto: animals.nationalgeographic.com

ČTK o tom dnes informoval pracovník stanice Jan Kašinský. Orel mořský přitom patří ke kriticky ohroženým druhům. Dospělého samce orla mořského přijala stanice v kritickém stavu a s příznaky otravy v sobotu. Orel byl nalezen v Kravařích na Opavsku.

"Po vyšetření a aplikaci infuzí, léků a dalších podpůrných preparátů se podařilo jeho stav stabilizovat. V současnosti již sám přijímá potravu, ale vyhráno určitě ještě nemá," uvedl Kašinský. Dodal, že v neděli byla do stanice přivezena uhynulá dospělá samice dravce. Byla nalezena v Budišovicích, tedy jen několik kilometrů od místa nálezu samce. Podle ochránců přírody šlo s největší pravděpodobností o hnízdní pár.

Orli zřejmě snědli přípravek k hubení hmyzu
Ochránáři se domnívají, že pár pozřel otrávenou návnadu, která byla postříkána insekticidními přípravky k hubení hmyzu, které se často dávají například na maso, jež pak slouží jako návnada pro vyhubení přemnožených kun nebo lišek.

"V České republice v posledních letech uhynuly krutou smrtí stovky ptáků a savců po pozření otrávených návnad. Nejčastěji se k tomuto účelu používají insekticidní přípravky, jako je například furadan. Přípravky na této bázi se u nás již dlouhodobě nesmějí používat," uvedl Kašinský.

Ochránci přírody budou o případu informovat Českou inspekci životního prostředí. U uhynulé samice bude provedena pitva a toxikologické vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci, kde by se mělo podezření z otravy potvrdit nebo vyvrátit.

Orel mořský je největší orel vyskytující se na území Česka. Odhaduje se, že jich v Česku žije ke 40 párům. Samice jsou jako u všech dravců mohutnější, dosahují váhy kolem šesti kilogramů a rozpětí křídel mají až 2,40 metru. Samci váží 4,5 až pět kilogramů a rozpětí křídel přesahuje dva metry. Jejich populaci se v tuzemsku podařilo obnovit díky úspěšnému repatriačnímu projektu, který se uskutečnil v 80. letech minulého století.

Otrávení orli mořští byli v minulých letech nalezeni také například v jižních Čechách. Naposledy našla tento měsíc mrtvého dravce žena na hrázi Tálínského rybníka na Písecku. Pitva prokázala, že byl otráven karbofuranem - látkou určenou na hubení škůdců. 
Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat