Neděle 1. prosince 2024, svátek má Iva
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ochránci přírody bojují o život orla

Česko

  11:42
BARTOŠOVICE - Ochránci přírody ze záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku bojují o život samce orla mořského, který zřejmě pozřel otrávenou návnadu. Samici, kterou stanice o víkendu také převzala, už ochránci přírody pomoci nemohli.
Orel mořský - ilustrační foto.

Orel mořský - ilustrační foto. foto: animals.nationalgeographic.com

ČTK o tom dnes informoval pracovník stanice Jan Kašinský. Orel mořský přitom patří ke kriticky ohroženým druhům. Dospělého samce orla mořského přijala stanice v kritickém stavu a s příznaky otravy v sobotu. Orel byl nalezen v Kravařích na Opavsku.

"Po vyšetření a aplikaci infuzí, léků a dalších podpůrných preparátů se podařilo jeho stav stabilizovat. V současnosti již sám přijímá potravu, ale vyhráno určitě ještě nemá," uvedl Kašinský. Dodal, že v neděli byla do stanice přivezena uhynulá dospělá samice dravce. Byla nalezena v Budišovicích, tedy jen několik kilometrů od místa nálezu samce. Podle ochránců přírody šlo s největší pravděpodobností o hnízdní pár.

Orli zřejmě snědli přípravek k hubení hmyzu
Ochránáři se domnívají, že pár pozřel otrávenou návnadu, která byla postříkána insekticidními přípravky k hubení hmyzu, které se často dávají například na maso, jež pak slouží jako návnada pro vyhubení přemnožených kun nebo lišek.

"V České republice v posledních letech uhynuly krutou smrtí stovky ptáků a savců po pozření otrávených návnad. Nejčastěji se k tomuto účelu používají insekticidní přípravky, jako je například furadan. Přípravky na této bázi se u nás již dlouhodobě nesmějí používat," uvedl Kašinský.

Ochránci přírody budou o případu informovat Českou inspekci životního prostředí. U uhynulé samice bude provedena pitva a toxikologické vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci, kde by se mělo podezření z otravy potvrdit nebo vyvrátit.

Orel mořský je největší orel vyskytující se na území Česka. Odhaduje se, že jich v Česku žije ke 40 párům. Samice jsou jako u všech dravců mohutnější, dosahují váhy kolem šesti kilogramů a rozpětí křídel mají až 2,40 metru. Samci váží 4,5 až pět kilogramů a rozpětí křídel přesahuje dva metry. Jejich populaci se v tuzemsku podařilo obnovit díky úspěšnému repatriačnímu projektu, který se uskutečnil v 80. letech minulého století.

Otrávení orli mořští byli v minulých letech nalezeni také například v jižních Čechách. Naposledy našla tento měsíc mrtvého dravce žena na hrázi Tálínského rybníka na Písecku. Pitva prokázala, že byl otráven karbofuranem - látkou určenou na hubení škůdců. 
Autor: