Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Žáci druhého stupně se rotačně vrátí do škol od 10. května v celém Česku

Ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci ohledně maturit. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Od pondělí 10. května bude rotační výuka druhého stupně základních škol v celé ČR. Začne fungovat i ve zbývajících sedmi regionech, kde zatím příští týden děti do školy nepůjdou. Obnoví se i praktická výuka zbývajících ročníků vysokých škol. Usnesla se na tom ve čtvrtek vláda. Po jejím jednání to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO).
  16:56aktualizováno  17:28

„Vláda přijala usnesení, že k 10. květnu, tedy k dalšímu pondělku, dojde k otevření zbývajících mateřských škol a druhých stupňů základních škol v rotačním schématu ve zbývajících krajích,“ řekl. Od 3. května bude rotační výuka fungovat v sedmi krajích. 

Ministr zdravotnictví si podle něj vymínil výhradu rozhodnout jinak, pokud by se epidemie v některém regionu ještě zhoršila. Jinak vláda počítá rovněž s návratem všech studentů vysokých škol k praktické výuce. Dosud je na vysokých školách povolená praxe jen ve zdravotnických či farmaceutických oborech a v posledních ročnících ostatních oborů.

Testy jednou týdně

Od pondělí 3. května se budou pedagogičtí i nepedagogičtí zaměstnanci škol a žáci prvních stupňů základních škol testovat antigenními testy na covid-19 jen jednou týdně. Také to po  jednání vlády oznámil Robert Plaga. V případě žáků druhého stupně budou dva testy týdně, dodal ministr.

Nedostatek testů ve školách má vyřešit správa rezerv. Dodá 185 tisíc sad určených státní správě

Na covid se dosud testuje povinně dvakrát týdně neinvazivními antigenními testy. „Od pondělí 3. května se bude pedagogický i nepedagogický personál testovat jednou týdně antigenními testy. První stupně, které už jedou několikáté kolo rotací, také budou testovány jednou týdně. Ty navrátivší druhé stupně základních škol budou testovány dvakrát,“ řekl Plaga.

Ve školách se dosud testovalo dvakrát týdně antigenními testy, jejichž výsledek se zjistí do 15 minut. Jako alternativu si školy mohly zajistit jednou týdně PCR testování, které je dražší a jeho výsledky bývají k dispozici až další den, protože se vyhodnocují v laboratoři. Na rozdíl od antigenních testů ale odborníci hodnotí PCR testy jako přesnější.

Autor: