Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V šesti krajích a Praze se od pondělí otevře druhý stupeň ZŠ. Vrátí se i děti do školek

Česko

  14:56aktualizováno  18:09
Praha - Od pondělí 3. května se budou moci do základních škol vrátit žáci druhého stupně v šesti krajích a hlavním městě. Kromě už dříve avizovaných Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje se pro ně otevřou školy i ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. Budou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma.

Platit to bude i pro nižší stupeň víceletých gymnázií. Schválila to vláda. Po jejím jednání to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ve zbytku Česka budou mít žáci druhého stupně nadále distanční výuku.

V sedmi uvedených regionech s nejnižším počtem nově nakažených koronavirem také budou moci chodit všechny děti do školek, sdělila mluvčí MŠMT Aneta Lednová. V ostatních krajích je budou dál navštěvovat jen předškoláci nebo děti zdravotníků a dalších vybraných profesí. Už toto pondělí se MŠ naplno otevřely v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. Stejná pravidla jako pro školky mají platit i pro dětské skupiny, řekl Plaga.

Podle něj se vláda rovněž usnesla, že od pondělí 10. května pak bude rotační výuka druhého stupně základních škol v celé ČR. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) si podle něj vymínil výhradu rozhodnout jinak, pokud by se epidemie v některém regionu ještě zhoršila. Jinak vláda počítá rovněž od 10. května s návratem všech studentů vysokých škol k praktické výuce. 

Dosud je na vysokých školách povolená praxe jen ve zdravotnických či farmaceutických oborech a v posledních ročnících ostatních oborů. Nejdříve 17. května by se pak podle Plagy mohla obnovit i teoretická výuka ve středních školách. Podmínkou pro to bude týdenní průměr výskytu koronaviru 75 případů na 100 000 obyvatel.

Při postupném návratu žáků do škol postupuje ministerstvo nyní regionálně podle počtu nově nakažených na 100 000 obyvatel. Pro rotační výuku na druhém stupni byla podmínkou hranice 100 případů za posledních sedm dní. Celostátně je teď v ČR týdenní průměr výskytu koronaviru 146 případů na 100 000 obyvatel. Při rozhodnutí vláda ale vychází z předpovědi dalšího vývoje epidemie.

Školy v Česku se kvůli epidemii zavřely 1. března, výuku na dálku měla většina již řadu týdnů předtím. Prezenčně byly možné individuální konzultace. Od 12. dubna se otevřely školky pro děti zdravotníků a dalších profesí a pro předškoláky. Žáci prvního stupně základní školy se začali střídat po týdnech v rotační výuce. Bez ní se učí školáci z malých škol do 75 dětí a žáci speciálních škol. Od 19. dubna mají žáci druhého stupně a středních škol možnost skupinových konzultací v počtu do šesti dětí. Toto pondělí se pak obnovila praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol.

Povinné je testování na covid-19. Výjimkou jsou mateřinky v regionech s nižším výskytem nákazy, kde jsou školky otevřené kompletně. V mateřských školách se nikde nemusí nosit ani roušky či respirátory, které jsou jinak ve vyšších stupních škol rovněž povinné.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat