Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Óda na kachnu

Česko

Celý svět žije v poklusu. Dny jsou bez ohledu na roční období stále kratší a kratší, na kávu už nechodíme do kavárny, ale raději si ji kupujeme v kelímku a pijeme ji při chůzi. Všichni dobře víme, kolik minut se tak ušetří... A stejně tak šetříme čas při jídle. Našim obědům či svačinám už pěkných pár let kralují fast foody, založené na prostinké rovnici: rychle uvařit – rychle obsloužit – rychle sníst! Doba, během níž urazí zmrzlý hranolek cestu z lednice do našich žaludků, netrvá ani deset minut.

Ale ne všichni se s postupující degradací stravovacích návyků hodlají smířit.

V Itálii již před lety vzniklo hnutí slow food, jež bojuje proti instantní kuchyni a všemi dostupnými prostředky podporuje důkladná domácí jídla, která se s láskou nejen vaří, ale také jedí. I když jejich příprava zabere třeba rovných deset hodin. Nepřeháním. Nedávno jsem na Kypru objevil nádhernou kulinářskou tradici. U každého venkovského domu stále stojí podivuhodné venkovní pícky. Nejsou však na chleba, jak by se na první pohled zdálo, ale připravuje se v nich národní pokrm kleftiko, pozvolna pečené skopového či jehněčího maso, které se v hliněných hrncích připravuje šest až osm hodin. Ale pozor. I u nás se před lety peklo podobným způsobem – když se šlo spát, šoupl se pekáč s masem do vyhřáté pece, ráno se jen trochu přitopilo a oběd byl hotový. Bylo to jednoduché, energeticky nenáročné a především, naprosto úchvatné. Nikdy bych tomu neuvěřil, kdybych to sám nevyzkoušel. Rozdíl mezi jednou a deseti hodinami pečení je totiž obrovský.

Kachnička dvanáct hodin pečená Po pravdě mě k tomu donutila manželka, jejíž kamarádka z Apetitu nám až do nebe vychválila recept na dvanáct hodin pečenou kachnu. A tak jsme se do toho o jedné sobotě pustili. Vstali jsme o sedmé, čerstvou kachnu (ze které jsme odřízli přebytečný tuk) jsme důkladně prosolili, potřeli kmínem, podlili trochou vody a šoupli ji do pekáče s pokličkou, který jsme strčili do trouby vyhřáté na pouhých 90 stupňů. Pak se dlouhé hodiny nic nedělo a i když v původním receptu stálo, že se kachna nemá špehovat a pekáč předčasně vytahovat ven, nedalo mi, abych se nepodíval. Co vám mám povídat, byla to hrůza. Po sedmi hodinách pomalého pečení jsem nahlédl pod pokličku a objevil ošklivě nažloutlou a nedovařenou kachnu plavající z poloviny ve vypečeném tuku. To nevypadalo dobře. V hlavě mi začalo šrotovat, jak z téhle kaše vybruslím, ale nakonec jsem našel odvahu a pokračoval v prapodivném experimentu až do konce. Zvýšil jsem teplotu na 120 stupňů a pokorně pekl dál. Už za krátkou dobu se vše začalo obracet k lepšímu. Kuchyní se rozlila nádherná vůně, která naznačovala, že nás čeká mimořádný zážitek. Po dvanácti hodinách jsem kachnu vyndal a hojně ji potřel medem. Všechen tuk jsem slil a kachnu nechal poslední hodinu zvolna dopékat v otevřeném pekáči. Ještě než nádherně zezlátla, připravil jsem medové zelí, bramborové noky a láhev neokázale příjemné frankovky od Jirky Horta ze Znojma (nazývá ji Franceska, tedy jako Frankovka z Česka). A byla to doslova báseň. Maso se rozpadalo na malé kousíčky a bylo křehké a nadýchané téměř jako šlehačka. Zvlášť prsíčka byla naprosto dokonalá. Sousta zalévaná doušky vína se rovnala pohádce pro dospělé.

Na pekáči nakonec zůstaly jen kostičky. V tu chvíli bych byl ochoten přísahat (a krví to podepsat), že do mekáče už nikdy v životě nevkročím. Ale nevěra světu vládne... Neuplynul ani týden, spěchal jsem na jakousi schůzku do Brna a žaludek mi kručel jak sedm nesladěných dechovek. A tu se mi před očima zjevil McDrive...

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...