Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Odbory a podnikatelé podpořili rozpočet, pro učitele ale chtějí víc

Česko

  13:53aktualizováno  15:51
Praha - Odbory a zaměstnavatelé podpořili návrh státního rozpočtu na příští rok. Nesouhlasí v něm ale s navýšením platů učitelů o deset procent, jak počítá vláda. Podle nich by si měli pedagogové přilepšit o 15 procent. Předáci a podnikatelé se na tom shodli na jednání tripartity.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na schůzi Sněmovny 16. dubna 2019 v Praze. foto: ČTK

Celých deset procent pro učitele do tarifů, požadují odbory

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že její úřad připraví vládní nařízení s desetiprocentním zvýšením. Jednat se ale bude ještě o tom, jak se peníze rozdělí a zda si všichni učitelé polepší o stejnou částku, nebo procentně do tarifů a odměn. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) by byla pro pevnou částku.

Tripartita jednala o návrhu rozpočtu na příští rok. Podle odborářů podpoří ekonomický růst, podle podnikatelů zajistí stabilitu ekonomiky. Na zvýšení platů učitelů se sociální partneři s kabinetem neshodnou. „Trváme na reformě školství. Platy učitelů by se měly zvýšit o 7,5 procenta do základu a 7,5 procenta pohyblivé složky, aby ředitel mohl diferencovat a přilákat nové adepty,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Podle Schillerové vláda navýšením sumy na platy v příštím roce o deset procent a v přespříštím o devět procent plní svůj slib z vládního prohlášení, aby pedagogové na konci volebního období měli 150 procent svého výdělku z roku 2017. Průměrný učitelský plat by tak činil asi 45.000 korun. O tom, jak by mělo přidání od ledna vypadat, budou odbory ještě jednat s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). „Budu podporovat, aby dostali učitelé pevnou částku, ten nápad se mi líbí,“ řekla Schillerová.

Plaga původně plánoval, že by na zvýšení tarifů připadlo pět procent a pět procent by bylo na odměny. V pondělí na tripartitě navrhl, aby si všichni pedagogové polepšili stejně, a to o 1750 korun. „To přináší více než šestiprocentní růst u těch mladších, které do systému chceme dostat a motivovat je k nástupu do učitelského povolání,“ řekl před jednáním vlády ministr.

Školské odbory s návrhem nesouhlasí. Požadovaly pro učitele navýšení o 15 procent. „Najednou z toho bylo deset procent. Pak se začalo řešit, kolik z toho vůbec půjde do tarifů. Teď je tu paušální částka, která je na první pohled zajímavá, řada učitelů jí ale může být velmi zklamána. Čekali, že jim plat poskočí o 3000 či 4000, teď by to nebyla ani polovina,“ řekl ČTK předák František Dobšík. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly by přidávaná paušální částka musela být „vysoce nad 2500 korunami“.

1500 korun navíc a zrušení nejnižší platové třídy. Koalice se dohodla na růstu platů ve veřejné sféře

Sněmovna má dostat návrh zákona o rozpočtu do konce září. Podle Dobšíka mohou při jeho projednávání poslanci ještě peníze přesunout a učitelům zajistit vyšší přidání.

Příjmy státu by měly příští rok činit téměř 1,58 bilionu korun, výdaje pak 1,62 bilionu. Schodek by tak dosahoval 40 miliard korun. Komunisté, kteří vládu tolerují, usilovali původně o snížení na 30 miliard. Šéfka sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) ale už dřív řekla, že komunistickým poslancům doporučí, aby návrh na příští rok podpořili. Je to podle ní lepší než případné rozpočtové provizorium.

Tripartita debatovala v pondělí i o dočerpání peněz z evropských fondů v končícím období a o získání a využití dalších prostředků v období příštím.

Na pondělním jednání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů dorazilo 11 ministrů a ministryň. Podle Maláčové tak byla vládní účast rekordní. „Nezažil jsem takový zájem členů vlády. Budu si to hodně dlouho pamatovat,“ řekl Hanák.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!