Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odbory na Bulovce jsou ve stávkové pohotovosti

Nemocnice na Bulovce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice na Bulovce | foto: Lidové noviny

PRAHA Odbory v Nemocnici Na Bulovce jsou ve stávkové pohotovosti, podle nich se nemocnice potýká s prohlubujícími se personálními, ekonomickými a provozními problémy. Žádají, aby ministerstvo zdravotnictví urychleně vypsalo výběrové řízení na funkci ředitele/ředitelky a byla předložena opatření, která situaci stabilizují.

Vedení nemocnice je krokem odborů překvapeno, nejednaly s ním a rovnou se obrátily na média. Některé kliniky už se od kroku odborů distancovaly. Stávková pohotovost nijak nenarušuje chod nemocnice, péče je zajištěna.

ČTĚTE TAKÉ:

"Krok nemocničních odborů podporujeme. Bulovka má podle našich informací vysoké pohledávky po lhůtě splatnost, vysoký úvěr a pokuty od finančního úřadu," řekla šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

"Se situací v nemocnici jsme obeznámeni, nicméně v tuto chvíli nejsme schopni podat k ní nějaké podrobnější informace. Výběrové řízení na post ředitele nemocnice bude vypsáno v pondělí 7. října," řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Dokument s vyhlášením stávkové pohotovosti k 3. říjnu má ČTK. V řadách zdravotníků i ostatního personálu prý vzrůstá neklid kvůli špatnému zařazování zaměstnanců do platových tříd či vysokým pohledávkám po splatnosti. Opakovaně je prý porušována kolektivní smlouva v opatřeních, kterými zaměstnavatel zajišťuje rovné zacházení se zaměstnanci.

Arogance a diskriminace, stojí v dokumentu

Odbory vyzvaly k podpoře svých požadavků všechny zaměstnance nemocnice. "Arogance, diskriminační a asociální přístup vedení nemocnice k zaměstnancům se jednoznačně dotýká každého z nás," uvádí se v dokumentu, který podepsali předsedové nemocničních organizací lékařských, zdravotnických a nezávislých odborů.

"Je to pro nás velké překvapení. Odbory žádají informace o čerpání přesčasových hodin, vývoji průměrné mzdy či plánu investic. Mají zástupce v investiční komisi a o všem spolurozhodují. Pokud ale informace chtějí znovu, dostanou je," řekl mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Kolektivní smlouva

Připomněl, že loni se po dlouhém vyjednávání podařilo uzavřít kolektivní smlouvu, která má jediný společný cíl - spokojené pacienty a prosperující Bulovku. Pokud byli odboráři s plněním kolektivní smlouvy nespokojeni, měli podle Šalka především přijít za vedením nemocnice.

Řada zaměstnanců se podle mluvčího dozvěděla o vyhlášení stávkové pohotovosti až z  vysílání Radiožurnálu. Nikdo s nimi nic neprojednal. "Z gynekologicko-porodnické kliniky a z interny máme vyjádření, že se od protestu distancují a nesouhlasí s ním," řekl Šalek.

Připomněl, že Bulovka je jedna z mála nemocnic, která zachovala zaměstnancům navýšení platů o 6,5 procenta, které vybojovali lékaři v akci Děkujeme, odcházíme. Její hospodaření zatěžuje vnitřní dluh, podle různých auditů od půl miliardy do dvou miliard, roční obrat nemocnice se pohybuje kolem 2,5 miliardy. Všechny peníze od zdravotních pojišťoven použije na péči o pacienty a na platy, na investice podle mluvčího už nezbývá, jen na opravy havárií, takže se ani vnitřní dluh nedaří snižovat.

Dalším problémem jsou pokuty, které dostala nemocnice za chyby dřívějších vedení. Současná ředitelka ani její předchůdce pokuty nedostali. Nemocnice požádala ministerstvo zdravotnictví jako svého zřizovatele, aby jí pomohlo tyto pokuty řešit.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...