12. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Bulovka má školu atopie pro děti s atopickým ekzémem

Dětská lékařka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dětská lékařka - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

V takzvané škole atopie v pražské Nemocnici Na Bulovce se dětští pacienti s atopickým ekzémem i jejich rodiče učí o této nepříjemné kožní obtíži. Dozvědí se, co ji zhoršuje a čemu se vyhnout, aby se nerozvinula.

Škola je na kožní klinice, otevřeli ji tu v dubnu jako prostor pro sdělování a srovnávání zkušeností dětí a rodičů. Další podobné centrum je v Brně, celkem jsou v ČR dvě takové školy. "Malí pacienti i jejich rodiče se naučí, jak předcházet vlivům, které zhoršují atopický ekzém, a jak dítě ošetřovat," řekl mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Podle přednostky kliniky profesorky Jany Hercogové je atopický ekzém velmi časté chronické onemocnění, které je spojeno se svěděním a suchostí kůže.

Nemoc zatěžuje pacienta i jeho rodinu. "Provedli jsme studie, které potvrdily, že kvalita života rodin našich malých pacientů je zhoršena, ale správnou léčbou a každodenní péčí o nemocnou kůži pacienta ji můžeme společně velmi zlepšit," uvedla přednostka.

Návštěvní hodiny

Školu atopie na Bulovce mohou rodiče s dětmi navštěvovat každý pátek od 13:00 po předchozím objednání v recepci nebo na telefonu 266 082 237.

Podle Hercogové se za posledních deset let zdvojnásobil počet lidí, které trápí atopický ekzém, postihuje až 20 procent populace. Kůže je poseta pupínky, šupinatí se a silně svědí. Obtíž často začíná v kojeneckém věku, ale ani pozdější objevení choroby není vzácností.

Pokud mají atopický ekzém oba rodiče, je pravděpodobnost až 70 procent, že jím bude trpět i jejich potomek. U části pacientů problémy samy odezní.

Neznamená to však, že by se tělo zbavilo vrozené vlohy. Ekzém se převtělí v jinou alergii, například sennou rýmu či astma.

Léčba spočívá v poučení pacienta, aby svému onemocnění porozuměl a dokázal se vyhnout vlivům, které obtíže vyvolávají. Důležité je promazávat kůži, u těžších stavů se používají protizánětlivé léky.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!