Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bulovka má školu atopie pro děti s atopickým ekzémem

Zdraví

  7:00
V takzvané škole atopie v pražské Nemocnici Na Bulovce se dětští pacienti s atopickým ekzémem i jejich rodiče učí o této nepříjemné kožní obtíži. Dozvědí se, co ji zhoršuje a čemu se vyhnout, aby se nerozvinula.
Dětská lékařka - ilustrační foto.

Dětská lékařka - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Škola je na kožní klinice, otevřeli ji tu v dubnu jako prostor pro sdělování a srovnávání zkušeností dětí a rodičů. Další podobné centrum je v Brně, celkem jsou v ČR dvě takové školy. "Malí pacienti i jejich rodiče se naučí, jak předcházet vlivům, které zhoršují atopický ekzém, a jak dítě ošetřovat," řekl mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Podle přednostky kliniky profesorky Jany Hercogové je atopický ekzém velmi časté chronické onemocnění, které je spojeno se svěděním a suchostí kůže.

Nemoc zatěžuje pacienta i jeho rodinu. "Provedli jsme studie, které potvrdily, že kvalita života rodin našich malých pacientů je zhoršena, ale správnou léčbou a každodenní péčí o nemocnou kůži pacienta ji můžeme společně velmi zlepšit," uvedla přednostka.

Návštěvní hodiny

Školu atopie na Bulovce mohou rodiče s dětmi navštěvovat každý pátek od 13:00 po předchozím objednání v recepci nebo na telefonu 266 082 237.

Podle Hercogové se za posledních deset let zdvojnásobil počet lidí, které trápí atopický ekzém, postihuje až 20 procent populace. Kůže je poseta pupínky, šupinatí se a silně svědí. Obtíž často začíná v kojeneckém věku, ale ani pozdější objevení choroby není vzácností.

Pokud mají atopický ekzém oba rodiče, je pravděpodobnost až 70 procent, že jím bude trpět i jejich potomek. U části pacientů problémy samy odezní.

Neznamená to však, že by se tělo zbavilo vrozené vlohy. Ekzém se převtělí v jinou alergii, například sennou rýmu či astma.

Léčba spočívá v poučení pacienta, aby svému onemocnění porozuměl a dokázal se vyhnout vlivům, které obtíže vyvolávají. Důležité je promazávat kůži, u těžších stavů se používají protizánětlivé léky.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!