Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS chce hlasovat o daňovém balíčku až po kongresu

Česko

  11:42aktualizováno  13:56
PRAHA - ODS chce kvůli vnitrostranické neshodě na daňovém balíčku, s nímž vláda spojila svou existenci, přerušit jednání Sněmovny.

Premiér Petr Nečas na schůzi Poslanecké sněmovny. foto: ČTK

Už ráno se na případných změnách v daňovém balíčku opět neshodla pracovní skupina ODS. "V tuto chvíli považuju za nejvíce racionální postup, že navrhneme koaličním partnerům a posléze i dalším stranám přerušení schůze do příštího úterý," řekl Stanjura. ODS nyní podle něho nemá hlasy všech 51 poslanců této strany pro vládní návrhy.

ČTĚTE TAKÉ:

O daňovém balíčku a také například o prováděcím zákonu k důchodové reformě, který vetoval prezident Václav Klaus, by se hlasovalo podle Stanjury příští týden. Kvůli sestavení návrhu státního rozpočtu, jehož původní verzi Sněmovna vrátila na žádost vlády k přepracování, se rozhodnutí dál odkládat nemůže. "I s rizikem, že vláda hlasování nepřežije," dodal Stanjura.

TOP 09: Odložení podpoříme, ČSSD je proti

TOP 09 podpoří návrh na přerušení jednání sněmovny do příštího úterý. LN to potvrdil šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. O změnu požádali poslanci ODS kvůli tomu, že stále nemají vnitrostranickou shodu nad změnami daní.

Chtějí proto hlasování odložit až za víkendový kongres strany. Podporu má návrh i u osmi poslanců LIDEM strany vicepremiérky Karolíny Peake. Opozice je ale zajedno v tom, že o sněmovna má jednat dál a o daních se má rozhodnout už zítra, odklady odmítá. Sněmovna po 14 hodin rozhodne o úpravě programu většinovým hlasováním.

Naproti tomu ČSSD odsunutí hlasování ostře odmítla.Takový krok prohlubuje nejistotu občanů, podnikatelů a investorů, řekl novinářům předseda strany Bohuslav Sobotka

Podle neformálního lídra vnitrostranických nespokojenců Petra Tluchoře bude nynější spor o daně na stole stejně po kongresu ODS jako nyní před ním.

"Nicméně bereme to jako prostor pro diskusi, na debatu, a proto jsme návrh na přerušení schůze také podpořili," podotkl. K jednání pracovní skupiny Tluchoř řekl, že nebyla ochota přistoupit na kompromis, který takzvaní rebelové navrhovali.

Nespokojení poslanci ODS ustoupili podle jednoho z nich Marka Šnajdra od zachování daňových úlev pro pracující důchodce a od zachování nynějších paušálů pro živnostníky. Trvají na tom, aby od příštího roku nevzrostla daň z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 a 21 procent a aby bylo zavedeno dodatečné zdanění lidí s vyššími příjmy.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas navrhl, aby vzrostla jen snížená sazba DPH a vyšší zdanění bohatších lidí by bylo omezeno na jeden rok. Stanjura uvedl, že jiné varianty už nejsou. Pracovní skupina se už podle něho nesejde.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!