Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stanjura: Nemáme 51 hlasů pro vládní návrhy

Česko

  12:35
ODS chce odsunout hlasování o daních a prezidentském vetu prováděcích zákonů důchodové reformy až za víkendový kongres. Předseda poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura přiznává, že jeho strana se stále nebyla schopná dohodnout na klíčových změnách. Vláda tak možná bude přežívat další týden, původně mohla padnout už ve středu.

Nově zvolený šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura foto:  František Vlček, Lidové noviny

Jednání klubu ODS skončilo po necelých 20 minutách, proč?

Předseda klubu konstatoval, že na ranní schůzce pracovní skupiny nedošlo k dohodě. V této chvíli považuji za nejvíce racionální postup, že navrhneme svým koaličním partnerům a posléze i dalším politickým stranám v Poslanecké sněmovně přerušení schůze do příštího úterý.

ČTĚTE TAKÉ:

Dál tedy budete hledat shodu?

Víte, že máme o víkendu kongres, který zvolí nové vedení ODS. Ta situace se musí rozhodnout příští týden. I s tím rizikem, že tento týden jsme pro rozhodnutí neměli většinu v poslaneckém klubu. Požádám o schůzku předsedy koaličních klubů. Pokud se na tom shodneme, půjdeme s tímto procedurálním návrhem i za opozicí.

Jak budete koaličním partnerům, kteří už jsou z vaší nerozhodnosti netrpěliví, argumentovat?

Řeknu jim, že v této chvíli nemáme 51 hlasů pro vládní návrhy. A proto navrhujeme přerušení schůze.

Víkend tyto hlasy přinese zpátky?

To já nevím, to se uvidí. Je to pro politickou stranu významná událost. A nejpozději příští týden o všech návrzích hlasovat prostě budeme, takže rozhodnutí musí padnout. Nedá se odkládat rozhodnutí ani o důchodové reformě, ani o daňovém balíčku. Příští týden o tom prostě hlasovat budeme – i s tím rizikem, že vláda to hlasování příští týden nepřežije.

Jako šéf klubu nejste schopný nabídnout koaličním partnerům jeho plnou sílu 51 poslanců. Zvažoval jste rezignaci?

Ne.

Není ani ve hře?

To určitě ne. Pravidla jsou jednoduchá, někteří kolegové je zatím nechtějí akceptovat. Rezignaci jsem opravdu nezvažoval.

Autor: