Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Osm let neměla ODS žádného hejtmana, teď může usednout ve vedení tří krajů. Prvním je Královéhradecký

Martin Červíček, bývalý policejní prezident. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Červíček, bývalý policejní prezident. | foto: Foto Martin VeselýMAFRA

Praha Občanští demokraté by mohli mít po letošních volbách hned tři hejtmany. Posledních osm let přitom neměli žádného. Proto nejen v regionech, ale i v pražském sídle strany v sobotu odpoledne zavládla dobrá nálada. S největšími nadějemi vzhlíží k Hradci Králové.

Právě tam totiž pod vedením bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka dokázali vyhrát s 23,53% hlasů. Těsně tak porazili hnutí ANO (22,04%). Mandátů mají v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu obě straně shodně, po dvanácti.

Občanští demokraté šli v Královéhradeckém kraji do voleb v koalici se Starosty a Východočechy. A vyplatilo se. Ostatně s těmito partnery (a ještě dalšími subjekty v zastupitelstvu) se už před čtyřmi lety, jen pár hodin po volbách, dohodli na společném postupu. Zatímco hejtmanem se v říjnu 2016 stal Štěpán (navzdory tomu, že v kraji vyhrálo ANO), Červíček usedl na post jeho 1. náměstka. Svoje politické působení posílil, když usedl v roce 2018 i v Senátu. Ve volebním okrese Náchod, odkud pochází, porazil tehdejšího lidoveckého šéfa Pavla Bělobrádka. A jeho kariéra stoupala i uvnitř ODS. Letos v lednu se brigádní generál ve výslužbě stal šéfem senátorského klubu strany.

Tentokrát ale ODS čeká složitější vyjednávání. „Následující týden bychom se měli být schopni na všem domluvit. Pokud má koalice mít smysl, musí vládnout na základě věcných témat a priorit, které si nastavíme,“ řekl včera Červíček.

„Ještě záleží na domluvě, ale Červíček určitě šanci na hejtmana má. Nadějně to vypadá i v jižních Čechách s Martinem Kubou a pak v Plzni,“ upozornil Lidovky.cz muž blízký stranickému vedení.

Směr Jih

Řady hejtmanů v modrém dresu by tak mohli rozšířit Martin Kuba. V Jihočeském kraji získali „modří“ pod vedením bývalého ministra průmyslu a obchodu druhý největší počet hlasů 17,52% po ANO s 18,12%. Na počet mandátů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu, pak mají první obě uskupení po dvanácti mandátech.

„Scházíme se se všemi subjekty. Některé mi nabídly pozici hejtmana. Sociální demokraté preferují širší koalici. Shodli jsme se, že rada by neměla mít moc placených funkcí, aby nebyla moc rozežraná,“ prohlásil v sobotu Kuba. Kolo vyjednávání teprve odstartovalo. „Půjde o to, jestli se Piráti se Starosty rozhodnou spojit síly s ODS, aby vznikla síla na změnu,“ popsal pro Lidovky.c důvěryhodný zdroj z českobudějovické ODS.

V kraji v současnosti vládne hejtmanka za ČSSD Ivana Stránská. Sociální demokraté však přišli o devět mandátů a mají jich tak po volbách místo patnácti jen šest. Problematické vyjednávání očekává i lídr vítězné krajské kandidátky ANO. „Jsem rád, že jsme vyhráli, ale výsledek je strašně roztodivný a neočekávaný. Bude velmi těžké to nějak složit, protože se nabízí moc variant, jak to poskládat. Čeká nás složité jednání,“ řekl František Konečný z ANO novinářům.

A že by i hejtmanku?

V třetím kraji, kde si ODS věří na hejtmana, je Plzeňský kraj. Tam získala ODS v koalici s TOP 09 o jeden mandát méně než vítězné ANO. Kandidátku vedla poslankyně Ilona Mauritzová, bývalá rektorka Západočeské univerzity. A na ní ODS nyní sází, že by se právě ona mohla stát hybatelkou krajské politiky. Vyjednávání o koaličním angažmá však povede její kolega poslanec, plzeňský primátor a šéf tamní stranické buňky Martin Baxa.

Naopak složitější pozici bude mít lídr středočeské kandidátky Martin Kupka, o kterém se před volbami mluvilo jako o největším vyzyvateli tamní hejtmanky ANO Jaroslavy Pokorné Jermanové. Středočeská ODS sice vládní hnutí předběhla, ale skončila až za Starosty.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...