Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS našla záminku, jak vyloučit Nagyovou: nesdělila jim, že se vdala

Česko

  17:01aktualizováno  19:06
PRAHA - Jana Nečasová, dříve Nagyová, byla z ODS vyloučena kvůli porušení stanov. Povinnosti člena strany prý porušila tím, že s ODS nekomunikovala a nesdělila své aktuální osobní údaje, tedy třeba své nové jméno, sdělila oblastní manažerka ODS Prahy 13 Věra Herzánová. Nečasovou vyloučilo místní sdružení Zličín ve středu večer. Proti rozhodnutí se může odvolat ke smírčí komisi.

Jana Nagyová přišla k výslechu na policii. foto: ČTK

Kvůli rozhodnutí se dostali do sporu starosta Prahy 13, bývalý poslanec a místopředseda strany David Vodrážka a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda. Vodrážka serveru iDnes.cz řekl, že vyloučení dostali za úkol od regionální rady. Pokud by ho nesplnili, prý by jim hrozilo zrušení oblastní organizace.

Předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda to rázně odmítl. "Absolutně vylučuji, že bych někdy vyhrožoval panu Vodrážkovi tím, že pokud nedojde k vyloučení Jany Nagyové z ODS, dojde ke zrušení oblastního sdružení ODS v Praze 13. Je to nehorázná lež," napsal Svoboda na svých facebookových stránkách.

ČTĚTE VÍCE:

Bývalý šéf vlády i občanských demokratů Nečas se své ženy zastal. Její vyloučení by prý mohlo být důvodem jeho odchodu ze strany, protože by to považoval za politický útok na svou osobu. Nečas je v současnosti řadovým členem ODS v Rožnově pod Radhoštěm. Jeho žena je podle něj nevinná a je obětí politického procesu.

Reakce bývalého ministra Drobila:

Na vyloučení reagoval podrážděně také bývalý ministr životního prostředí Nečasovy vlády a někdejší místopředseda strany Pavel Drobil. "My jsme fakt banda sráčů! Skoro bych se vsadil, že nejhorlivější byli ti, kdo jí před tím lezli nejvíce do ...," napsal na facebook o vyloučení Nečasové.

Dodal, že k ODS se vždy chovala loajálně a ničím ji nepoškodila.

"Byl bych nerad, kdyby to mělo znamenat počátek mého dramatického rozcházení se s ODS, protože toto bych musel považovat za politický útok na bývalého předsedu ODS," dodal expremiér.

Důvodem vyloučení bylo podle usnesení, které místní sdružení na středečním večerním sněmu přijalo, že Nečasová "neplnila povinnosti člena dle stanov", řekla Herzánová.

Nereagovala prý na výzvy, aby řešila situaci svého členství kvůli svému trestnímu stíhání. Stranickým orgánům prý také nesdělila své aktuální osobní údaje týkající se adresy nebo změny jména po svatbě s Nečasem, což stanovy vyžadují. Nečasová se nyní může odvolat ke smírčímu výboru Prahy 13. Pokud by nebyla spokojena s jeho verdiktem, může se odvolat k vyšším instancím.

Anketa

Považujete Janu Nečasovou (Nagyovou) za oběť politického procesu?

Ano 209
Ne 667
Nevím 29

Místní sdružení Zličín Nečasové již v červnu doporučilo, aby své členství ve straně zvážila. Nepodařilo se jim to s ní ale projednat, proto se jejím osudem zabývala i regionální rada pražské ODS na srpnovém zasedání. Delegáti se usnesli, že pokud se Praze 13 situaci nepodaří vyřešit, navrhnou vedení strany její vyloučení.

Nečasová působila jako vrchní ředitelka Nečasova kabinetu. Úřad vlády s ní ukončil pracovní poměr na začátku srpna. V kauze údajné korupce byla obviněna v případu tří bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy, kteří se vzdali mandátu a údajně za to přijali místa ve firmách se státní účastí, a kvůli zneužívání Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat