Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zveřejnění odměn Nagyové není trestné, rozhodl soud a osvobodil Randáka

Karel Randák u soudu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Randák u soudu. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil viny bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka a někdejší zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou v souvislosti se zveřejněním odměn bývalé šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase a jeho nynější manželky Jany Nagyové (nyní Nečasové). Rozsudek není pravomocný.

Obžaloba Randáka s Pikorovou viní z neoprávněného nakládání s osobními údaji, které prý výrazně zhoršilo pověst Nagyové. Podle soudu ale není skutek trestným činem.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně Martina Adámková se proti němu na místě odvolala. Kauzou se tak ještě bude zabývat pražský městský soud.

"Dokazováním bylo prokázáno, že se skutek stal, nicméně tento skutek není trestným činem, neboť nebyly naplněny všechny zákonné znaky žalovaného přečinu," odůvodnila dnešní verdikt soudkyně Dana Šindelářová. Zveřejnění odměn Nagyové podle ní nebylo ani přestupkem.

Čtěte více:

Žalobci tvrdí, že Pikorová, která pracovala jako asistentka Nagyové a mimo jiné přebírala její výplatní pásky, dala v roce 2011 dvě z těchto pásek členovi správní rady protikorupčního fondu Randákovi za účelem jejich zveřejnění v médiích. Randák údajně dokumenty předal internetovému deníku Insider, který je loni v lednu zveřejnil. Obžalovaní tak prý závažným způsobem zasáhli do soukromí a osobního života Nagyové. Randák vinu odmítá.

O platech zaměstnanců Úřadu vlády čtěte zde:

"Jsem spokojený s tím, že soud rozhodl, jak rozhodl. Jsem trochu udiven z odvolání státní zástupkyně, mám takový pocit, že jednala z něčího pokynu," řekl novinářům po vynesení rozsudku Randák, který svou vinu od počátku odmítá. Pikorová využila svého práva odepřít výpověď a hlavního líčení se neúčastnila.

Minulé vedení úřadu vlády nechtělo platy svých zaměstnanců zveřejňovat, a to navzdory opakovaným dotazům ze strany médií, která upozorňovala na nestandardní výši odměn Nagyové a spekulovala o jejím mileneckém vztahu s ženatým premiérem Nečasem. Nečas tehdy vztah popíral, po pádu vlády se ale rozvedl a s Nagyovou se nedávno oženil. K soudu dnes Nečas nepřišel, omluvil se kvůli pracovní neschopnosti.

Jana Nagyová (nyní Nečasová)

Nagyová čelí v současné době obvinění v případu údajného uplácení trojice exposlanců ODS a v kauze zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy někdejší ženy Radky a dvou zaměstnanců úřadu vlády.

Podle informací, které v srpnu uvolnilo současné vedení úřadu, si Nagyová v posledních dvou letech zřejmě přišla až na 998 000 korun ročně. K tomu dostávala statisícové odměny, které jen za rok 2011 činily 1,22 milionu.

"Přijde mi dost nefér ze strany kohokoliv se do něj příliš trefovat, protože myslím, že člověk, který nechá nezákonně sledovat svého životního partnera, je sám o sobě už postižen dost," komentoval to Randák. "Navíc sňatek s paní Nagyovou celou tu záležitost ještě umocnil a vyhrotil. Takže myslím si, že on si užije svoje," dodal. Nagyová čelí v současné době obvinění v případu údajného uplácení trojice exposlanců ODS a v kauze zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy někdejší ženy Radky a dvou zaměstnanců úřadu vlády.

Podle státní zástupkyně prokazuje vinu Randáka a Pikorové především policejní výpověď samotné Nagyové. Žena v ní uvedla, že po zveřejnění svých výplatních pásek zaznamenala citelnou změnu v chování svého okolí. Dostávala prý také anonymní e-maily a její dcery špatně snášely matčiny karikatury v novinách. Pikorovou Nagyová označila za jedinou osobu, která měla přístup k jejím páskám. Při červencové výpovědi před soudem už však Nagyová, kterou tehdy eskorta přivezla z vazby, odpovídala na otázky většinou jen "nevzpomínám si" nebo "už nevím". Zdůraznila, že oznamovatelem trestného činu nebyla ona, ale úřad vlády, a že ona sama nepožaduje žádnou finanční kompenzaci.

Žalobkyně argumentovala i tím, že skutek je nutno vnímat v kontextu doby, kdy se stal, a nikoliv v kontextu dneška, kdy je Nagyová mediálně známá. Randákův advokát Petr Kočí ale poznamenal, že média psala o Nagyové i v jiné souvislosti než se zveřejněním jejích odměn. Připomněl, že novináře zajímala například výše jejího platu na ministerstvu práce v době, kdy tam byl Nečas ministrem. Později se psalo také o jejím údajně nestandardním studiu na Univerzitě J.A. Komenského a částečně opsané diplomové práci.

Podle Kočího panoval v systému tištění a vydávání výplatních pásek na úřadu vlády nepořádek. Vzít pásky nebo opatřit si jejich kopie prý vedle Pikorové mohly i desítky dalších lidí.

Jaké platy berou úředníci?

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK S AJ V CHEMICKÉM PRŮMYSLU (AŽ 60.000KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč