Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ODS nešetří kritikou, pustila se do prezidenta i do TOP 09

Slovensko

  8:00
BRNO - Vedení ODS po svém pátečním zasedání nešetřilo kritikou a pustila se jak do prezidenta Miloše Zemana, tak do TOP 09, která se podle nejsilnější vládní strany dost jasně nevyjádřila k situaci kolem Ústavu pro studium totalitních režimů. Spory prezidenta a ministra zahraničí označila za "nedůstojné a poškozující republiku".

Projev Miroslavy Němcové na kongresu ODS foto: ČTK

Vedení ODS kritizuje spory mezi Zemanem a Schwarzenbergem o jmenování velvyslanců. Členové Výkonné rady ODS se shodli na tom, že pře je nedůstojná a poškozuje zájmy republiky. Konflikt vznikl hlavně kvůli záměru Zemana jmenovat Livii Klausovou velvyslankyní na Slovensku.

"Odmítáme přitom nestandardní postupy jmenování velvyslanců, které nejsou v souladu s ústavními zvyklostmi a které by vedly k posunu k poloprezidentskému systému," řekla po jednání rady místopředsedkyně strany Miroslava Němcová.

Vedení ODS se tak na jednání v Brně postavilo za svého předsedu a premiéra Petra Nečase, který již v uplynulých dnech hádky ohledně jmenování velvyslanců ostře odsoudil. Nečas zdůraznil, že je nutné dosáhnout konsenzu, a to nejen mezi prezidentem a ministrem zahraničí, ale i premiérem.

ČTĚTE DÁLE:

Vztahy mezi Schwarzenbergem a Zemanem jsou na bodu mrazu především kvůli snaze prosadit jako velvyslankyni na Slovensku manželku Zemanova předchůdce na Hradě Václava Klause. Ministrovi se nelíbil ani návrh na jmenování europoslance Vladimíra Remka (KSČM) velvyslancem v Moskvě.

Spor údajně začíná značně ztěžovat a zpomalovat práci diplomacie. Zeman ministrovi blokuje část navržených kandidátů na velvyslance; kvůli roztržce není jasno ani to, zda odjedou diplomati, kteří už čerstvě dostali svolení hostitelské strany.

Dost už bylo politických diskuzí

V Brně se Výkonná rada ODS shodla také na kritice TOP 09 a celé situace kolem Ústavu pro studium totalitních režimů. Vedení ODS totiž chce, aby se k problému konečně vyjádřila právě TOP 09. 

Poukázala na to, že prvním náměstkem nové ředitelky ústavu byl jmenován Zdeněk Hazdra, který byl členem TOP 09. ODS kritizuje poměry v ÚSTR, jež nastaly po nedávném odvolání ředitele ústavu Daniela Hermana a jeho nahrazení dočasnou ředitelkou Pavlou Foglovou.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová novinářům po jednání rady řekla, že TOP 09 by se k situaci měla vyjádřit zvláště poté, co byl Hazdra jmenován prvním náměstkem ředitelky ÚSTR. Hazdra minulý týden řekl, že loni na podzim své členství v TOP 09 pozastavil.

"Jakékoli další politické diskuse tuto instituci poškozují," reagovala na usnesení širšího vedení ODS místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Co se na Ústavu pro studium totalitních režimů děje

  • Hermana odvolala rada ústavu, která hovoří o tom, že chce ÚSTR odpolitizovat. Rada nesouhlasí s podezřením, že jedná na politickou objednávku. Radu volí Senát, kde má nyní převahu levice. Dříve tam měla hlavní slovo pravice, hlavně ODS.
  • Občanští demokraté tvrdí, že po odvolání Hermana nastaly na ÚSTR personální čistky, které "jasně prokazují naplňování plánu levice převzít kontrolu nad výkladem totalitní minulosti". To má podle vedení ODS vést k tomu, aby do veřejné správy začali pronikat s pomocí levice exponenti komunistického režimu.
  • Sociální demokraté odmítají tvrzení občanských demokratů, podle nichž chce ČSSD ovládnout archiv kvůli budoucí vládní spolupráci s KSČM, kdy je potřeba ovládnout archivní materiály, které by lidi z KSČM kompromitovaly.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!