Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura jde do boje o Hrad. Ostatním zbývá už jen 1 den

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Novopečený senátor Tomio Okamura hlásí další úspěch ve své politické kariéře. Podařilo se mu nashromáždit dostatečný počet hlasů k tomu, aby mohl podat kandidaturu na prezidenta.

"Za rekordní dobu necelého jednoho měsíce se mi podařilo nasbírat 58 tisíc podpisů občanů České republiky," oznámil Okamura novinářům. Podotkl, že při sběru podpisů nepoužil jediný billboard či tištěnou reklamu.

Zbývá jediný den, do kdy je možné kandidaturu podat - finální termín je stanoven na 6. listopadu. Poté začne ministerstvo vnitra hlasy na podpisových arších kontrolovat.

K TÉMATU:

Už dříve zisk 50 tisíc podpisů oznámil Jan Fischer, Miloš Zeman, Jana Bobošíková, Zuzana Roithová a Vladimír Dlouhý. S podporou vybraných poslanců a senátorů bude o hlasy voličů usilovat také kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka nominovaný stranou ODS a Karel Schwarzenberg z TOP 09.

Kdo se ještě přidá?

Hranici 50 tisíc podpisů s největší pravděpodobností překonal i Vladimír Franz, který dnes odpoledne pořádá v Praze Petiční pochod. Na této akci chce oznámit definitivní počet jmen nashromážděných na podpisových arších.

K TÉMATU:

Na pilno má v pondělí pracovní tým Táni Fischerové. "V tuto chvíli to ani nepočítáme. Vyřazujeme nejprve neúplné podpisy, kdy je třeba uveden jen rok narození, nikoli celý datum. Pak to teprve budeme sčítat, zřejmě až do rána," řekla serveru Lidovky.cz Fischerová. Zda potřebnou hranici překročí, tak sama ještě neví.

Podnikatel Pavel Kořán sbíral poslední podpisy v neděli na náměstí u Pražského hradu. I jeho tým ještě v těchto hodinách jednotlivé hlasy kontroluje a sčítá. "Výsledek budeme znát v odpoledních, spíš večerních hodinách," oznámila jeho kancelář.

Nejbližší události v prezidentské volbě

6. listopadu (66 dní před zahájením volby)
Poslední termín pro předložení přihlášek kandidátů na prezidenta k registraci ministerstvu vnitra; poslední termín pro vznik kandidátova volebního výboru, který bude zodpovídat za financování jeho volební kampaně, a pro založení bankovního účtu pro financování volební kampaně.

6. - 12. listopadu (66 až 60 dní před zahájením volby)
Přezkoumání přihlášek ministerstvem vnitra.

Ostatní mimo hru (?)

Tajemník současného prezidenta Ladislav Jakl podle deníku Právo už ve sběru podpisů nepokračuje. Místo toho se rozhodl lobbovat mezi poslanci - aby uspěl, musel by jich přesvědčit hned dvacet. To se mu však s velkou pravděpodobností už nepodaří.

Definitvně už vyhasla naděje na kandidaturu bývalému šéfovi rozvědky Karlu Randákovi. "50 tisíc podpisů jsem nasbírat nestihl, ale není všem dnům konec," reagoval optimisticky pro Lidovky.cz.

Ve sběru podpisů neuspěla ani advokátka Klára Samková, šéf dělnické strany Tomáš Vandas, bývalý lidovecký poslanec a dnes velvyslanec v Bělorusku Jiří Karas ani sochař Emil Adamec.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...