Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura má podivné názory, zdůvodňuje Wagnerová odchod z klubu

Wagnerová kritizuje Okamurovy názory. Nechápu, co jí vadí, tvrdí Okamura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wagnerová kritizuje Okamurovy názory. Nechápu, co jí vadí, tvrdí Okamura. |

PRAHA Jiří Čunek a Tomio Okamura, to je dvojice senátorů, kteří přiměli Elišku Wagnerovou k odchodu z Klubu pro obnovu demokracie - KDU-ČSL a nezávislí. Má výhrady k jejich postoji k řešení romské problematiky. Okamura kroutí hlavou. Netuším, jaké názory jí vadí, říká.

Lidovky.cz  Názory Jiřího Čunka jste znala už ve chvíli, kdy jste do klubu vstoupila. Tehdy vám nevadily?
Mě do toho klubu přizval ještě Petr Pithart. Toho já jsem si pochopitelně vážila a říkala jsem si, že je to věcí především strany lidové, aby si to vyřešila. A myslela jsem si, že když vedle pana Čunka vydržel Petr Pithart - v mých očích opravdu velká osobnost - tak to musím vydržet taky.

Lidovky.cz  Ale nevydržela jste. Proč?
Když ho klub začne vynášet do pozice, jakou je post místopředsedy Senátu, tak je vidět, že mu přikládá důležitost, kterou by mu Petr Pithart, podle mého názoru, nikdy nepřiznal. A pro mě je to signál toho, že se klub identifikuje s jeho názory. To odmítám.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz  Svůj odchod jste zdůvodnila i názory senátora Tomio Okamury, které jste ideově přirovnala k těm pana Čunka. Můžete být ale konkrétní? V čem přesně s ním nesouhlasíte?
Mně se dostalo do rukou například interview s Barborou Tachecí (v rozhovoru se Tachecí ptala na jím použitý termín konečné řešení cikánské otázky. Okamura ji kvůli pozdějším výrokům žaloval, avšak neuspěl, pozn. red.). Ale ono těch textů bylo více. Má podivné názory, které opravdu sdílet nemohu.

Reakce Tomio Okamury

Netuším, jak moje názory a texty vedly paní senátorku Wagnerovou k opuštění našeho klubu. Je mi to líto, protože paní Wagnerové si vážím. Bohužel netuším, jaké moje názory jí vadí. Jediné, co jsem zaznamenal dnes z médií, je, že klub - cituji - obviňuje z jistého pokrytectví, protože podle ní má sice v názvu slovo demokracie, ale v praxi nebere všechny lidi stejně.

Pokud tím myslí moje názory na řešení romské problematiky, pak ji její informátoři zřejmě uvedli v omyl. Pokud o něco usiluju, tak o to, abychom všechna etnika brali stejně - abychom si byli rovni v právech i povinnostech. Mnohokrát jsem napsal, že mi je milejší romský zedník než bílý tunelář. A vždy jsem veřejně říkal a psal i to, že tzv. slušní bílí Češi, tuneláři, podvodníci, mnozí politici spáchali tisícinásobně větší škody než největší zloděj romský. (Redakčně kráceno)

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!