12. dubna 2019 14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura se v Praze sešel s italským ministrem vnitra Salvinim. Ladili strategii na eurovolby

Předseda SPD Tomio Okamura vystoupil 26. června 2018 v Praze na tiskové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda SPD Tomio Okamura vystoupil 26. června 2018 v Praze na tiskové... | foto: ČTK

Praha Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura se v Praze sešel s italským ministrem vnitra Matteem Salvinim. Okamura o tom v pátek informoval na svém facebookovém účtu. Hovořili o strategii pro květnové volby do Evropského parlamentu (EP). Nacionalistické a protiimigrační strany chtějí před volbami spojit síly a po nich v EP vytvořit společnou frakci. Oznámily to začátkem tohoto týdne v Miláně, kam je sezval předseda protiimigrační strany Liga a italský vicepremiér Salvini.

Okamura na sociální síti zveřejnil fotografii se Salvinim pořízenou u Karlova mostu. „Evropský parlament je jediné místo, kde můžeme prosadit změnu v Evropě a bojovat za svobodu a suverenitu evropských národů - a proto je zcela nutné v těchto volbách uspět,“ uvedl Okamura k evropským volbám. Itálie by podle něj svým hlasem v EU mohla Česku pomoci řešit například otázku kvality dovážených potravin.

„Česká republika na 1. místě. Společně proti diktátu EU,“ hlásají billboardy...
Šéf strany Liga severu Matteo Salvini.

Se Salvinim mluvil Okamura také o migraci. „Hovoříme také o společných konkrétních krocích a návrzích řešení, abychom zajistili bezpečnost a svobodu našich občanů. Matteo již ostatně řadu těchto kroků v praxi velmi úspěšně realizuje,“ uvedl.

Ideovým základem spojenectví evropských nacionalistických stran je návrat pravomocí z Bruselu jednotlivým členským státům. Ekonomické otázky a sociální politiku vnímají rozdílně. SPD chystá v Praze za dva týdny demonstraci nazvanou „Ne diktátu Evropské unie“, které by se měli zúčastnit i předseda holandské Strany pro Svobodu Geert Wilders a předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Pen.

ČTK