16. ledna 2015 16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Terorismus momentálně Česku nehrozí, komentuje BIS varovné hlasy z Evropy

Islamisté, kteří plánují teroristické útoky proti západním zemím, jsou na cestě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Islamisté, kteří plánují teroristické útoky proti západním zemím, jsou na cestě... | foto: Youtube.com

PRAHA Bezpečnostní informační služba (BIS) nemá informace, že by Česku hrozilo okamžité teroristické nebezpečí. Informoval o tom mluvčí BIS Jan Šubert. Reagoval tak na páteční vyjádření šéfa evropského Europolu Roba Wainwrighta. Ten naopak před nebezpečím terorismu varoval.

Podle Wainwrighta je riziko teroristických útoků v Evropě nyní tak vysoké, že je nesmírně náročné odvracet všechny potenciální hrozby.

Šubert poznamenal, že se nemůže vyjadřovat k situaci k Evropě, může ale mluvit o České republice. „My z našich domácích zdrojů ani od našich partnerských služeb nemáme horkou informaci, že by České republice hrozilo okamžité, bezprostřední nebezpečí. Potencionální riziko samozřejmě trvá,“ řekl Šubert.

Nelze vyloučit, že se v Sýrii angažují i Češi

BIS podle něj dělá maximum, aby měla informace, pokud by do Česka přišel někdo s bojovým výcvikem nebo zkušenostmi v zahraničí. Mohl by podnikat násilné teroristické akce. „Hrozí riziko, že by takový člověk tady mohl podnikat násilné teroristické akce,“ poznamenal Šubert.

PSALI JSME:

„Každý měsíc, někdy i týdně získáváme různé poznatky, zprávy, informace, že se někde něco děje, něco připravuje. Většinou to jsou zprávy, které nemají racionální základ,“ uvedl mluvčí BIS s tím, že na ověřování těchto zpráv věnují zpravodajci značné úsilí.

Šubert zopakoval, že „nelze garantovat, že by se například v Sýrii na té či oné straně neangažoval ani jediný náš občan“. „Jsou to otazníky, kterými se intenzivně zabýváme ve spolupráci s naší rozvědkou a zahraničními partnery,“ dodal.

Sobotka chce navýšit rozpočet pro bezpečnostní služby

O nebezpečí návratu islámských radikálů ze Sýrie nebo Iráku mluvil v pátečních Hospodářských novinách také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nelze podle něj zaručit, že se tito bojovníci při návratu „neposunou“ i přes české území. „Naše bezpečnostní služby by takové vlivy dnes nezvládaly řešit,“ řekl Sobotka.

Usiluje proto o navýšení rozpočtu pro zpravodajské služby. Podle předsedy sněmovního bezpečnostního výboru Romana Váni (ČSSD) Sobotka mluvil o vyčlenění miliardy až 1,5 miliardy. Sobotka v rozhovoru uvedl, že o konkrétní částce nemluvil. Požádal prý ředitele BIS, aby připravil několikaletý plán rozvoje BIS. Hotov by měl být spíše v řádu dnů než týdnů.

Lidovky.cz, ČTK