Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Terorismus momentálně Česku nehrozí, komentuje BIS varovné hlasy z Evropy

Česko

  16:03
PRAHA - Bezpečnostní informační služba (BIS) nemá informace, že by Česku hrozilo okamžité teroristické nebezpečí. Informoval o tom mluvčí BIS Jan Šubert. Reagoval tak na páteční vyjádření šéfa evropského Europolu Roba Wainwrighta. Ten naopak před nebezpečím terorismu varoval.

Islamisté, kteří plánují teroristické útoky proti západním zemím, jsou na cestě ze Sýrie a možná míří do Norska (ilustrační fotografie). foto: Youtube.com

Podle Wainwrighta je riziko teroristických útoků v Evropě nyní tak vysoké, že je nesmírně náročné odvracet všechny potenciální hrozby.

Šubert poznamenal, že se nemůže vyjadřovat k situaci k Evropě, může ale mluvit o České republice. „My z našich domácích zdrojů ani od našich partnerských služeb nemáme horkou informaci, že by České republice hrozilo okamžité, bezprostřední nebezpečí. Potencionální riziko samozřejmě trvá,“ řekl Šubert.

Nelze vyloučit, že se v Sýrii angažují i Češi

BIS podle něj dělá maximum, aby měla informace, pokud by do Česka přišel někdo s bojovým výcvikem nebo zkušenostmi v zahraničí. Mohl by podnikat násilné teroristické akce. „Hrozí riziko, že by takový člověk tady mohl podnikat násilné teroristické akce,“ poznamenal Šubert.

PSALI JSME:

„Každý měsíc, někdy i týdně získáváme různé poznatky, zprávy, informace, že se někde něco děje, něco připravuje. Většinou to jsou zprávy, které nemají racionální základ,“ uvedl mluvčí BIS s tím, že na ověřování těchto zpráv věnují zpravodajci značné úsilí.

Šubert zopakoval, že „nelze garantovat, že by se například v Sýrii na té či oné straně neangažoval ani jediný náš občan“. „Jsou to otazníky, kterými se intenzivně zabýváme ve spolupráci s naší rozvědkou a zahraničními partnery,“ dodal.

Sobotka chce navýšit rozpočet pro bezpečnostní služby

O nebezpečí návratu islámských radikálů ze Sýrie nebo Iráku mluvil v pátečních Hospodářských novinách také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nelze podle něj zaručit, že se tito bojovníci při návratu „neposunou“ i přes české území. „Naše bezpečnostní služby by takové vlivy dnes nezvládaly řešit,“ řekl Sobotka.

Usiluje proto o navýšení rozpočtu pro zpravodajské služby. Podle předsedy sněmovního bezpečnostního výboru Romana Váni (ČSSD) Sobotka mluvil o vyčlenění miliardy až 1,5 miliardy. Sobotka v rozhovoru uvedl, že o konkrétní částce nemluvil. Požádal prý ředitele BIS, aby připravil několikaletý plán rozvoje BIS. Hotov by měl být spíše v řádu dnů než týdnů.

Autoři: ,