21. března 2018 15:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Olomoucká policie odmítla výtky ombudsmanky Šabatové při zásahu v Lipníku

Setkání Miloše Zemana s občany v Lipníku nad Bečvou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Setkání Miloše Zemana s občany v Lipníku nad Bečvou. | foto: Stanislav HeloňaMAFRA

OLOMOUC  Vedení olomoucké krajské policie si stojí za tím, že zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou byl v souladu s předpisy. Žádná zásadní opatření tak nebude přijímat. Vyplývá to z reakce krajské policie na závěry zprávy ombudsmanky Anny Šabatové, která naopak její postup kritizovala. Podle veřejné ochránkyně práv muži zákona tehdy pochybili, zásah vůči zvukaři Jaroslavu Henslovi, který pouštěl z okna píseň Modlitba pro Martu, označila za nepřiměřený.

Policie se ke zprávě ombudsmanky vyjádřila v těchto dnech, na stanovisko k jejím závěrům měla 30 dní. „Námitky uvedené ve zprávě jsme řádně prověřili. Ve zprávě, kterou jsme zaslali veřejné ochránkyni práv, bylo konstatováno, že postup policistů byl plně v souladu s platnými právními předpisy. S ohledem na výše uvedené není na místě přijímat žádná zásadní opatření,“ řekl ve středu mluvčí policie Libor Hejtman.

Mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková potvrdila, že stanovisko policie již ombudsmanka obdržela. „Nejprve se musí se stanoviskem policie seznámit. Poté učiní případné další kroky,“ uvedla mluvčí ombudsmanky. Dalším postupem může být podle ní zpracování závěrečného stanoviska, ve kterém veřejná ochránkyně práv zformuluje konkrétní kroky a doporučení.

Případ se týká postupu policie proti protestujícím na mítinku Zemana v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku loni v listopadu. Několik desítek lidí vyjadřovalo nevoli vůči prezidentovi s červenými kartami nad hlavou. Z okna v prvním patře domu na náměstí pouštěl Jaroslav Hensl skladbu Modlitba pro Martu, a to ve chvíli, kdy mítink prezidenta začal. Na konci písně vstoupili do soukromých prostor, odkud Modlitbu pouštěl, policisté v civilu, donutili jej píseň vypnout a odvezli na služebnu, kde strávil asi dvě a půl hodiny.

Ombudsmanka ve své zprávě uvedla, že nebyl důvod k jeho zajištění, zásah vůči Henslovi označila za nepřiměřený. Poukázala i na to, že jej nepoučila o důvodech zajištění. Policisté však tvrdili, že bránil shromáždění nepřístojným chováním, když rušil hlasitou hudební produkcí projev jednoho z účastníků shromáždění. Jejich postup prověřovalo i policejní prezidium, podle kterého policisté postupovali oprávněně a v souladu s předpisy.

Jednání zvukaře nakonec policisté vyhodnotili jako přestupek proti právu shromažďovacímu, za což mu hrozila pokuta až 15.000 korun. Přestupková komise však nedávno případ odložila s tím, že se přestupku nedopustil. Postupem policistů se bude ještě zabývat soud, na který se obrátil Hensl a později i další pětice organizátorů protestu.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz