11. prosince 2017 7:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Olomoucko potrápilo sněžení a silný vítr

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Požáry.cz

OLOMOUC Dohromady tři desítky výjezdů mají na svém kontě od nedělního odpoledne až do pondělního rána hasiči v Olomouckém kraji v souvislosti se silným větrem. Většinou se jednalo o popadané stromy. Události se obešly bez zranění, řekl to v pondělí mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. V regionu je také nutná zvýšená opatrnost na silnicích severu Olomouckého kraje. Až deset centimetrů sněhu pokrylo v noci na pondělí vozovky a na některých místech se tvoří kvůli silnému větru sněhové jazyky.

Zhruba na dvou desítkách míst zasahovali hasiči od nedělních 16:00 do večera, další události přibyly v noci na pondělí. „Během nočních hodin vyjížděli profesionální a dobrovolní hasiči zhruba k další více než desítce událostí technického charakteru v souvislosti se silným větrem v Olomouckém kraji, ve všech případech se jednalo o spadané stromy na komunikacích,“ uvedl mluvčí hasičů. 

Ve dvou případech hasiči zajišťovali uvolněné plechy na střechách. V Olomouci v ulici kapitána Nálepky pomocí výškové techniky provizorně zajistili střechu, majitele upozornili na nutnost opravy.

Nejvíc zásahů kvůli popadaným stromům na jednom místě evidují hasiči u Jívové na Olomoucku. Jednotky na místě odstranily hned několik za sebou spadlých stromů.

Silnice severu Olomouckého kraje pokrylo až 10 centimetrů sněhu

Až deset centimetrů sněhu pokrylo v noci na pondělí silnice na severu Olomouckého kraje. Vozovky jsou sjízdné, správci cest však nabádají ke zvýšené opatrnosti. Techniku mají stále v terénu. Kromě Šumperska a Jesenicka jsou ostatní silnice v kraji většinou po chemickém ošetření holé a mokré.

„Na Šumpersku sněžilo podle oblastí, například v nižších polohách na Zábřežsku nenapadlo nic, v Šumperku zhruba tři centimetry a v Loučné deset centimetrů. Silnice, které udržujeme chemicky, jsou nyní holé a mokré, ve vyšších polohách leží zbytky sněhové kaše. Na inertních cestách je ujetá sněhová vrstva krytá posypem. Místy se tvoří sněhové jazyky,“ řekl to v pondělí dispečer šumperské správy silnic, která má na starosti údržbu druhých a třetích tříd.

Zvýšená opatrnost je v regionu nutná také na hlavních trasách. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) leží na vozovkách vrstva nového sněhu, správci cest upozorňují i na sněžení a silný vítr. 

„Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, nasněžilo zhruba deset centimetrů, stále jezdí sypače,“ řekla to v pondělí dispečerka soukromé společnosti, která má od letošní zimy na starosti údržbu hlavních tahů.

Sněžilo také na Jesenicku, i tam vyrazily do terénu sypače a pluhy. Na hlavních silnicích leží většinou po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu, vedlejší cesty jsou převážně holé a vlhké. 

ČTK

Najdete na Lidovky.cz