15. listopadu 2017 16:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Olympijský park se chystá v Brně. Město koupilo kluziště i curlingovou dráhu

Olympijský Soči-Letná park. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijský Soči-Letná park. | foto: MAFRA - Petr Topič

BRNO Brno za 20 milionů korun koupilo mobilní kluziště i curlingovou dráhu pro olympijský park, který bude v areálu výstaviště v únoru příštího roku při zimní olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu.

Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Ledové plochy zůstanou v majetku města, které je bude využívat i po olympiádě každoročně od listopadu do března.

Město nyní bude hledat firmu, která technologie na místo nainstaluje. „Instalovat začneme začátkem ledna, aby bylo nejpozději dva týdny před zahájením vše nachystané,“ uvedl Hladík.

Parky přivítaly statisíce návštěvníků

Olympijskému parku bude sloužit celý pavilon Z v areálu veletrhů. Lidé tam budou moct na obrazovkách sledovat výkony sportovců a také si vyzkoušet různé sporty od hokeje přes rychlobruslení až po curling. Další sportoviště budou v okolí pavilonu.

Český olympijský výbor získá na vybudování parku 15 milionů korun celkem od města a kraje. Podle města se díky parku otevře veřejnosti areál výstaviště, jak vedení města už dříve zamýšlelo. V posledních letech odkoupilo většinový podíl veletrhů od německého vlastníka Messe Düsseldorf i zbytek akcií od minoritních vlastníků, takže drží sto procent akcií společnosti.

Olympijské parky se v České republice osvědčily. V roce 2014 při olympiádě v Soči byl park na Letné v Praze, kam přišlo přes 400 tisíc lidí. Loni stály při letní olympiádě v Riu de Janeiro čtyři parky. Hlavní v Lipně navštívilo přes 340 tisíc lidí, další lidé přišli v Ostravě, Plzni a Pardubicích.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz