Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Opatření proti ebole nefunguje. Nikdo nehlídá, zda ho lidé dodržují

Evropa

  6:00
PRAHA - V obavě před šířením eboly představil v říjnu hlavní hygienik Vladimír Valenta a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) veřejnosti opatření, podle kterého všichni cestující před příletem do Česka musí vyplnit formulář o svém pohybu. Jenže se ukazuje, že příliš nefunguje.

Opatření proti ebole. Lékařky ukazují dotazník pro cestující. foto:  Petr Topič, MAFRA

Mnozí pasažéři nic neodevzdají, protože je nikdo nekontroluje a údaje po nich nepožaduje.

„Letušky nám rozdaly těsně před přistáním v Praze formuláře, text byl ale evidentně několikrát okopírován, takže byl místy nečitelný,“ vypráví Petra P. obtíže s příletovou kartou během letu z Bruselu, kterou v říjnu zavedlo ministerstvo zdravotnictví jako opatření proti šíření eboly.

V textu psaném česky i anglicky museli všichni pasažéři vyplnit osobní údaje a uvést, zda v posledních 42 dnech pobývali v některé z postižených zemí západní Afriky.

ČTĚTE TAKÉ:

„Cestující byli zmateni, protože nevěděli, co mají s formuláři dělat a kde je odevzdat. Letušky ale také mnoho informací neměly a tvrdily, že se mají vyplněné odevzdat při pasové kontrole,“ líčí žena, která se domů vracela se skupinou přátel.

Jenže vzhledem k tomu, že šlo o let v rámci Evropské unie, k žádné kontrole osobních dokladů už nedošlo „Až těsně před výdejem zavazadel stály dva žluté kontejnery, kam jsme formuláře hodili,“ popisuje. Pokud si boxů ale někdo nevšiml, nebo je záměrně ignoroval, nikdo mu nezabránil prostor letiště opustit. Personál totiž cestující nekontroloval a přepravky ani nehlídal.

Cestující jsou informováni, tvrdí ministerstvo

Rezort zdravotnictví ale žádné pochybení nevidí. „Cestující jsou na palubě letadla upozorněni jednak na povinnost tyto karty vyplnit a dále, aby je po výstupu z letadla odložili do označených boxů v prostoru letiště,“ řekla k tomu tisková mluvčí Štěpánka Čechová.

Letiště Václava Havla zase odmítá, že by za kontrolu jakkoli odpovídalo. „V tomto případě je naší rolí pouze poskytovat prostor a zařízení podle požadavku hygieny. V tuto chvíli zajišťujeme přepravní kontejnery na sběr vyplněných formulářů pro cestující, aby je měli kam odevzdat před východem z letiště. Určitě ale není úkolem letiště kontrolovat, zda cestující vyplněné dotazníky odevzdali,“ tvrdí mluvčí Marika Janoušková.

Pokuta až 10 tisíc korun

Odevzdávání formulářů tak bylo v konkrétním popsaném případě ve výsledku dobrovolné. „Několik lidí určitě prošlo úplně bez povšimnutí, pravděpodobně si místa pro odevzdání nevšimli,“ vypráví Petra P. Přitom přímo na formuláři je uvedeno, že případné nevyplnění je kvalifikováno jako přestupek a hrozí za něj pokuta až 10 tisíc korun.

Formulář, který má chránit preventivně před ebolou.

Že by ale byla opatření zbytečná, si ministerstvo zdravotnictví nemyslí. „Hygienická služba denně vyplněné příletové karty kontroluje. Pokud byly zjištěny údaje, které nasvědčovaly určitému riziku, byly tyto osoby dohledány,“ tvrdí Štěpánka Čechová. Podle ní hygienici za dva měsíce zachytili a dohledali 31 osob, riziko onemocnění však bylo nakonec pokaždé vyloučeno. Celkem 162 osob, které západní Afriku krátce před příletem do Česka navštívilo, pak absolvovalo lékařskou prohlídku přímo na pražském letišti.

Kontroly jen v několika zemích

Nařízení hlavního hygienika Vladimíra Valenty v praxi platí od 21. října, podle něj musí všichni pasažéři zahraničních letů odevzdat ihned po příletu na mezinárodní letiště v Praze, Karlových Varech, Brně, Ostravě a Pardubicích vyplněný formulář. Osoby, které letí z oblasti zasažené ebolou, se pak musí podrobit lékařské prohlídce v prostoru letiště Václava Havla v Praze. Vstupní kontroly zavedly v různých podobách kromě některých afrických států také Spojené státy, Kanada, Velká Británie Francie a právě Česko.

Autor: