Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Babiš vyjednával s opozicí. Ta má Blatnému podle dohody poslat připomínky k takzvanému ‚lex covid‘

Petr Fiala

Petr Fiala foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Opoziční strany podle dohody z úterní schůzky s vládou pošlou připomínky k pandemickému zákonu, který v pondělí schválila vláda. Ministerstvo zdravotnictví se je pokusí vypořádat. Jednání s vládou bylo konečně věcné, řekl Fiala. Rýsuje se shoda, jak schvalovat pandemický zákon. K návrhům opozice se vláda vyjádří ve středu.
  13:01

Adam Vojtěch se pravděpodobně stane velvyslancem ve Finsku. Chybí už jen Zemanův podpis

Pokud některé rozpory zůstanou, sešli by se představitelé stran znovu. Novinářům to po jednání ve sněmovně řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Cílem podle něj je, aby zákon projednala sněmovna ve čtvrtek.

Schůzky k dalšímu postupu při epidemii se v úterý ve sněmovně účastnili lídři opozičních stran, premiér Andrej Babiš (ANO), Hamáček a další ministři včetně ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). „Dohodli jsme se, že dnes pošle opozice připomínky k vládnímu návrhu, ministerstvo se je pokusí vypořádat. Pokud budou některé s rozporem, tak se k tomu ještě sejdeme. Cílem je projednat pandemický zákon ve čtvrtek, na tom panovala shoda,“ uvedl Hamáček.

Návrh zákona, jak ho připravilo ministerstvo zdravotnictví, se liší jen v detailech od znění, které schválila vláda už loni v květnu. Ministři po jednání vlády v pondělí uváděli, že opozice má příležitost předpis změnit, ale kabinet nemohl předvídat jejich připomínky.

Konkrétní návrhy změn v úterý avizovala koalice stran Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), koalice Pirátů a STAN v pondělí uvedla, že v předpisu postrádá například parlamentní kontrolu a úpravu otázky kompenzací.

Ministerstvu zdravotnictví dává návrh pravomoci vydávat opatření například pro hromadnou dopravu, obchod, kadeřnictví a další služby nebo hromadné akce. Upravuje také povolávání armády, policie a vyčlenění peněz ze státního rozpočtu. Neumožňuje omezení volného pohybu. Má umožnit, aby k nejdůležitějším opatřením proti covidu-19 nebyl nutný nouzový stav.

Strategie ‚po nás potopa‘

Vláda místo hledaní úspor zvolila strategii „po nás potopa“. K pondělnímu návrhu kabinetu zvýšit schodek letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun to řekl předseda ODS Petr Fiala. Kritické jsou i další strany, vedle občanských demokratů vyloučilo podporu návrhu i hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Vláda místo hledaní úspor zvolila strategii „po nás potopa“. K pondělnímu návrhu kabinetu zvýšit schodek letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun to řekl předseda ODS Petr Fiala. Kritické jsou i další strany, vedle občanských demokratů vyloučilo podporu návrhu i hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Fiala uvedl, že vláda navyšuje schodek místo hledání úspor. „Její strategie je ‚po nás potopa‘. ODS od počátku ukazuje, ze je rozpočtově odpovědná, jako jediní jsme do Sněmovny přinesli návrhy na úspory ve výši více než 80 miliard, vláda je však všechny odmítla. Nemůže od nás proto čekat, že navýšeni schodku podpoříme. To je zcela mimo realitu,“ uvedl.

Předseda SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že jeho hnutí schodek nepodpoří. „Protože vláda odmítá teď v krizi šetřit na zbytných nepotřebných výdajích, jako jsou například předražené zahraniční nákupy vojenské techniky, platby solárním baronům, politickým neziskovkám podporujícím migraci a dávky nepřizpůsobivým,“ uvedl.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že návrh dost dobře nechápe. Je 16. února, na tento rok má vláda schválen deficit 320 miliard a premiér nám říká, že vláda už teď nemá peníze, že potřebuje teď hned další a předkládá novelu rozpočtu s deficitem 500 miliard. Přitom za leden vláda na přímou pomoc vyplatila 15 mld. korun, nerozumím tomu, že vláda nemá peníze,“ uvedl.

Změna daní, kterou původní rozpočet nezohledňuje, by měla podle dřívějších odhadů ministerstva financí snížit příjmy o 87,5 miliardy korun. „Ti, co jej (deficit) budou splácet, se smát nebudou,“ uvedla na twitteru šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podivuje se, že 320 miliard původního schodku a 85 miliard kvůli daňovým záměnám má celkově znamenat 500 miliard. „Zbytek je asi dýško. Marnost,“ konstatovala.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...