Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostrava žalovala stát kvůli znečištěnému ovzduší, neuspěla

Česko

  10:50aktualizováno  10:54
PRAHA - Ostrava v pátek u pražského městského soudu neuspěla s žalobou na stát kvůli znečištěnému ovzduší. Město žalovalo vládu, ministerstvo životního prostředí a ministerstvo dopravy za to, že dostatečně a efektivně nechránila čistotu ovzduší v Ostravě a nevytvořila funkční systém vedoucí k dodržování imisních a emisních limitů.

Ostrava zahalená ve smogu. foto: ČTK

Ostrava podala žalobu už na jaře roku 2010. Vadí jí, že stát situaci se špatným ovzduším, které v regionu patří k nejhorším v Evropě, údajně neřeší dostatečně.

ČTĚTE TAKÉ:

Soud dal sice městu za pravdu v tom, že v regionu jsou porušovány limity znečišťujících látek, Ostrava však podle jeho názoru neprokázala, že ke znečištění došlo nečinností žalovaných úřadů.

Do regionu sice mířily například státní peníze na výměnu starých kotlů za ekologičtější, i tuto podporu však město považuje za slabou. Ostrava kritizuje například zvažovaný přesun více než tří miliard korun z Operačního programu Životní prostředí do Operačního programu Doprava či malý tlak vlády na polské představitele, odkud do regionu podle odborníků míří část znečištění.

Pražští soudci původně žalobu odmítli bez jejího projednání, protože ji město podle nich nepodalo v zákonné lhůtě. S tímto postupem však nesouhlasil Nejvyšší správní soud a vrátil jim kauzu zpět. Uvedl, že lhůta nemůže uplynout, dokud tvrzený zásah trvá.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!