18. října 2013 10:50, aktualizováno  10:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ostrava žalovala stát kvůli znečištěnému ovzduší, neuspěla

Ostrava zahalená ve smogu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrava zahalená ve smogu. | foto: ČTK

PRAHA Ostrava v pátek u pražského městského soudu neuspěla s žalobou na stát kvůli znečištěnému ovzduší. Město žalovalo vládu, ministerstvo životního prostředí a ministerstvo dopravy za to, že dostatečně a efektivně nechránila čistotu ovzduší v Ostravě a nevytvořila funkční systém vedoucí k dodržování imisních a emisních limitů.

Ostrava podala žalobu už na jaře roku 2010. Vadí jí, že stát situaci se špatným ovzduším, které v regionu patří k nejhorším v Evropě, údajně neřeší dostatečně.

ČTĚTE TAKÉ:

Soud dal sice městu za pravdu v tom, že v regionu jsou porušovány limity znečišťujících látek, Ostrava však podle jeho názoru neprokázala, že ke znečištění došlo nečinností žalovaných úřadů.

Do regionu sice mířily například státní peníze na výměnu starých kotlů za ekologičtější, i tuto podporu však město považuje za slabou. Ostrava kritizuje například zvažovaný přesun více než tří miliard korun z Operačního programu Životní prostředí do Operačního programu Doprava či malý tlak vlády na polské představitele, odkud do regionu podle odborníků míří část znečištění.

Pražští soudci původně žalobu odmítli bez jejího projednání, protože ji město podle nich nepodalo v zákonné lhůtě. S tímto postupem však nesouhlasil Nejvyšší správní soud a vrátil jim kauzu zpět. Uvedl, že lhůta nemůže uplynout, dokud tvrzený zásah trvá.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz