8. dubna 2019 14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ostudně nízká minimální mzda, tvrdí Maláčová. Zaměstnavatelé velký růst odmítají

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Na výši růstu minimální mzdy v příštím roce se podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) mají dohodnout zaměstnavatelé a odbory. Rozhodnutí očekává nejpozději začátkem podzimu. Maláčová to v pondělí novinářům řekla v reakci na požadavek odborů navýšit minimální mzdu příští rok o 1650 korun na 15 000 korun. Zaměstnavatelé takový růst odmítají. Maláčová nechtěla uvést přesnou částku, jakou by si představovala, přiklání se nicméně k vyššímu růstu.

„Máme ostudně nízkou minimální mzdu. Míč je na straně sociálních partnerů, aby se dohodli a pokusili se najít nějaký kompromis. Práce se musí vyplatit,“ uvedla s tím, že konkrétní částku prozrazovat nebude. Ideální by podle ní bylo, aby se sociální partneři dohodli nejpozději na konci srpna a začátku září, optimálně nejpozději na začátku podzimu. Loni nicméně zaměstnavatelé a odbory shodu nenašli a rozhodoval kabinet. Minimální mzda se pak zvedla v lednu o 1150 na 13 350 korun. 

Vyšší růst minimální mzdy by byl únosný podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) novinářům řekla, že předpokládá jednání na úrovni koalice.

‚Růst nelze očekávat‘

Minimální mzdu, kterou pobírá asi 150 000 lidí, zvyšuje vláda svým nařízením. V posledních letech to dělá každoročně vždy od ledna. Od roku 2014 do letoška se nejnižší výdělek zvedl o 4850 korun, tedy zhruba o 60 procent. Rostl tak výrazně rychleji než ostatní mzdy.

S nejnižším výdělkem se upravuje i zaručená mzda. Představuje nejnižší odměnu, na kterou má pracovník podle odbornosti a složitosti práce nárok. Letos se pohybuje mezi 13 350 a 26 700 korun. Podle požadavku odborů by měla od ledna činit 15 000 až 30 000 korun.

Odbory poukazují na to, že čistý nejnižší výdělek je v Česku dlouhodobě pod hranicí příjmové chudoby pro samotného dospělého.

Premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny řekl, že takový růst mezd jako v minulých letech kvůli zpomalování ekonomiky neočekává.

ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz