Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Známe trik, jak prodloužit životnost roušky. Jak ji nosit, aby nám neuškodila

Uherské Hradiště foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Doporučujeme
Praha - Začala platit povinnost zahrnout do svého outfitu novou položku zakrývající nos i ústa. Řešení je hned několik – od klasických nemocničních roušek, přes ty ušité doma až po respirátory. Je ale nutné vědět, jak se o ně starat a jak přesně je používat. Formou otázek a odpovědí přinášíme cenné rady, které vznikly na základě rozhovoru s ředitelem Státního zdravotního ústavu Pavlem Březovským.
  14:40

Musí rouška zcela přiléhat k obličeji?

Rouška zcela přiléhající k obličeji je lepší varianta, ale ne zcela nutná. Ostatně málokterá klasická rouška přiléhá na obličej úplně. Její hlavní funkcí je zachytávat kapénkovou infekci.

VIDEO: Roušku lze vyrobit i z ‚pampersky‘. Podívejte se na skvělé domácí návody, nejlepší je bavlna

Kdy rouška funguje?

Dokud je suchá. Rouška používáním přirozeně navlhne od dechu, tím ale ztrácí svou funkčnost a je potřeba ji usušit a sterilizovat, nebo v případě jednorázových roušek vyměnit.

Jak prodloužit životnost či účinnost roušky?

Především u roušek domácí výroby lze použít jednoduchý trik. Aby rouška dechem nevlhla a nepřicházela tak o svou funkčnost, můžete mezi ústa a roušku vložit papírový kapesník či párkrát přeložený toaletní papír. Takovýto provizorní filtr zadrží vlhkost z dechu a rouška tak bude svou funkci plnit déle. Stačí pak měnit improvizované filtry a s balením kapesníčků si tak vystačíte na celé den.

Senioři přicházejí nakupovat dopoledne do supermarketu v Ústí nad Labem.
Pražské metro.

Lze domácí roušku dezinfikovat či sterilizovat?

Ano. Běžné návody jako praní (ideálně alespoň na 60 °C) a žehlení fungují. O něco snazší je „přemáchnout“ roušku ve vodě se saponátem nebo mýdlem. Vir je chráněn tukovým obalem, bez kterého nepřežije. Právě saponáty a mýdla tento tukový obal rozpouštějí. Dodatečné vyžehlení s pomocí parního nárazu je ideální dokončení procesu. Vyvařování je hojně sdílená rada, která sice funguje, ale rozhodně není nezbytná.

Jak nakládat s podomácku vyrobenou rouškou?

Návodů na výrobu domácí roušky už koluje po internetu spousta. Stále platí základní parametr – musí zakrývat ústa a nos. Před jejím nandáním si pečlivě umyjte ruce, to samé udělejte po jejím sundání. Chápejte jako součást obličeje, kterého byste se dle hygieniků neměli ideálně vůbec dotýkat. Proto s rouškou manipulujte skrze gumičky či šňůrky, jež vám ji přidržují na hlavě.

Od půlnoci nikdo nesmí vyjít ven bez zakrytí úst a nosu. Opatření potrvají zhruba měsíc, říká Prymula

Jak je to s respirátory?

U respirátorů se nedoporučuje lidová tvořivost. Nejlepším řešením je respektovat životnost filtrů uvedenou výrobcem. Respirátor, který byl používán 24 hodin a nebyl vydezinfikován, zpravidla zcela ztrácí svou funkci. Domácí sterilizace v případě respirátorů není účinným řešením. Je možná pouze v podmínkách velkovýrobců, jelikož se k ní používá vysoce jedovatý plyn.

Musím mít roušku vždy, když opustím byt?

Pokud po cestě z bytu potkáváte další lidi, určitě je vhodné roušku mít. Na druhou stranu, dostanete-li se během vycházky či proběhnutí do parků či přírody obecně, kde se nenachází další lidí, je nošení roušky prakticky zbytečné.

Jsem s rouškou před koronavirem chráněn?

Jen částečně. Hlavní účel nošení roušky spočívá v tom, abychom v případě, že jsme infekční, aniž bychom to věděli, nenakazili ostatní. Zcela zásadní je i ve dnech, kdy se rouškou chráníme, dodržovat hygienické postupy doporučené odborníky – pečlivé mytí rukou, omezení kontaktu s lidmi a další.

Lze nějakým způsobem obnovit funkčnost jednorázové roušky?

Ne. Jak už napovídá název, rouška je vyrobena na jedno použití a po jejím zvlhnutí (obvykle v řádu několika hodin) je nutné ji okamžitě vyhodit.

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...