Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plošné testování přehledně: kdo se může studie zúčastnit, jak se přihlásit a zaplatí vám za to?

Vojenské stany pro dobrovolné testování na Náměstí míru v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenské stany pro dobrovolné testování na Náměstí míru v Praze. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Jaký podíl Čechů už prošel koronavirem a zůstala jim poté imunita? Zásadní otázku zodpoví reprezentativní studie, která začíná ve čtvrtek. Výsledky budou počátkem května a spoluurčí tempo uvolňování restrikcí.

„Je to monstrózní projekt,“ zhodnotil v úterý spouštějící se studii kolektivní imunity Ladislav Dušek, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který veleprůzkum spoluzajišťuje. Na to, aby z akce vyplynula relevantní data, potřebují vědci a medici dobrovolníky. Lidovky.cz proto sestavily přehled základních otázek, podle nichž se mohou ochotní jedinci zařídit. Všechno důležité a aktualizované je dostupné na webové adrese covid-imunita.uzis.cz.

Proč se to děje?

Na podobných studiích dělá většina evropských zemí. Oficiální statistiky totiž uvádějí pouze jedince, kteří prošli testem. Nikdo ale netuší, kolik lidí mělo či má covid-19 s průběhem tak mírným, že si jej ani nevšimli. Pro stát je to důležitý údaj, vyplývá z něj totiž, jak velkou část epidemie máme ještě před sebou, a podle toho se také namodeluje rozvolnění plošných zákazů.

Co se tak zjistí?

Reprezentativní testování zkoumá přítomnost jakýchkoliv protilátek. To znamená, že odhalí osoby, které nemoc aktuálně mají nebo ji už prodělaly. Malé procento těch osob, co covid už měly, ale byl tak slabý, že po sobě nenechal protilátky, studií propadnou. I bez toho ale bude zřejmé, jestli je skutečná míra nákazy třeba dvakrát nebo čtyřikrát vyšší, než co ukazují statistiky. A také nakolik silná zůstává získaná imunita.

Proč je nutné provádět klinickou studii?
Můžeme věřit použitým testům?

Když bude procento odhalených bezpříznakových Čechů malé, bude to značit, že většina se s nemocí teprve potká a tempo uvolnění omezení musí být pozvolné. Hlavní epidemiolog Roman Prymula odhaduje, že to bude případ České republiky - pouze jednotky procent. Protože karanténa tu přišla poměrně záhy a lidi se přestali stýkat, předávat si kapénky atd.

Premium

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!