10. listopadu 2017 12:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smrtelný pád dítěte z vlaku se vrací k soudu, žalobce uspěl se stížností

Kriminalisté vyšetřují na místě úmrtí dítěte. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kriminalisté vyšetřují na místě úmrtí dítěte. | foto: iDNES.tv

OLOMOUC Případ tragické nehody, při které loni zemřela dvouletá dívenka po pádu z vlaku na Olomoucku, se vrací zpět k olomouckému okresnímu soudu. Rozhodl o tom krajský soud, který tak vyhověl stížnosti žalobce.

Okresní soud mu chtěl původně kauzu vrátit do přípravného řízení k došetření. Podle olomouckého krajského soudu k tomu však není důvod, řekl v předseda senátu Bohuslav Mierva. Žalobce Jaroslav Rašendorfer rozhodnutí soudu přivítal. V případu čelí obžalobě z usmrcení z nedbalosti vlakvedoucí a průvodčí.

„Ztotožnili jsme s argumenty, které státní zástupce uplatnil. Naopak s těmi důvody, které vedly okresní soud k tomu rozhodnutí, jsme nesouhlasili. Podle našeho názoru je postup v pořádku. Není nutno doplňovat dokazování v přípravném řízení státním zástupcem. Pokud tam jsou nějaké nejasnosti, je možné je doplňovat důkazně v rámci hlavního líčení před soudem prvního stupně,“ uvedl soudce Mierva.

Rozhodnutí soudu žalobce Rašendorfer přivítal. „Rozhodnutí jsem ale ještě nedostal,“ řekl. V rukou ho nemá dosud ani soudce okresního soudu Petr Bednář. Nedokázal zatím říci, zda stihne případ nařídit do konce roku. „Záleží na tom, kdy spis na soud přijde,“ řekl Bednář.

Podle svědka se událost stala jinak

Soud měl původně případ nařízen na 6. září, jednání však odložil. Soudce Bednář požadoval mimo jiné zopakovat před obhájci rekonstrukci způsobu a mechanismu otevření dveří vlaku, ze kterých podle obžaloby dítě vypadlo.

Chtěl také v přípravném řízení vyslechnout svědka, který tvrdí, že se událost stala jinak. Jde o Františka Petraše, který v osudnou chvíli roznášel cestujícím ve vlaku nápoje. Muž řekl, že je přesvědčen o tom, že dívenka vypadla z okna, nikoli ze dveří, jak tvrdí policie i žalobce.

Soud chtěl také procesně vyslechnout poškozené, aby šlo výpověď u hlavního líčení kvůli jejich špatnému psychickému stavu jen přečíst. Neštěstí se stalo 24. července 2016 na trati mezi Olomoucí a Štěpánovem ve směru na Prahu. Dívka vypadla podle obžaloby z vlaku ve chvíli, kdy byla s matkou a starší sestrou na toaletě. V osudnou chvíli stála v blízkosti otevřených dveří toalety. 

Podle výsledků vyšetřování Drážní inspekce vlak ze stanice v Olomouci odjel s neuzavřenými dveřmi, při rychlosti vlaku 111 kilometrů za hodinu se pak dveře samovolně otevřely a dítě vtáhly ven. Dívka po pádu zemřela. Podle žalobce zanedbaly vlakvedoucí a průvodčí své pracovní povinnosti, což mělo za následek, že vlak odjel z Olomouce s nedostatečně zavřenými dveřmi. Zaměstnankyně Českých drah vinu popírají. Dráhy se již s rodinou mimosoudně vyrovnaly.

ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?