Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Duhová budova Chemapolu ve Vršovicích památkou nebude, demolice je téměř jistá

Budova Chemapol v Praze 10 (20. února 2024) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Na konci loňského roku ministerstvo kultury rozhodlo, že palác Chemapol ze 70. let nedostane status památky. Během rekonstrukcí totiž budova ztratila hodnotné architektonické prvky a původní plášť teď vypadá jako duha. Jaká je budoucnost areálu, není jasné. Zřejmě však dojde k jeho demolici a na místě vzniknou byty.
  10:13

Administrativní budova v Kavkazské ulici vznikla na přelomu 60. a 70. let na návrh architektek Zdenky Novákové a Dagmar Šestákové. Palác se skládá ze tří hlavních částí, které jsou propojené do jednoho komplexu.

„Na hlavní dvanáctipodlažní severojižně orientované deskové křídlo navazují z obou stran nižší objekty propojené parterem. Jižně při hlavní budově se za hlavní vstupní halou nachází atrium s krytou pasáží, původně s vodní hladinou a uměleckými díly,“ popisuje budovu Památkový katalog.

Architektonický styl budovy je označen jako mezinárodní, podle památkářů zároveň stavba patří k nejdůležitějším příkladům československé architektury z období „zlatých šedesátých“ let 20. století.

„Zadáním zde bylo vytvořit exkluzivní prostředí pro sociální elitu tehdejšího Československa a její zahraniční klientelu,“ píše ve své studii, kterou cituje web Earch, o budově historik umění Pavel Kalina, který je zároveň jedním ze spoluautorů stavebně-historického průzkumu, o nějž se v rozhodování o následném osudu paláce opřelo ministerstvo kultury.

Budova někdejšího podniku zahraničního obchodu Chemapol–Investa však v letech 2002-2006 prošla zásadní rekonstrukcí, kdy došlo k natření fasády barevným nátěrem, což ji znehodnotilo. Podle Památkového katalogu dílo Yaacova Agama snižuje eleganci a důstojnost budovy. Ve stejném období byl navíc pozměněn i interiér, kdy z původního řešení nezbylo téměř nic.

Podle dalšího spoluautora stavebně-historického průzkumu Josefa Holečka mladšího zůstalo v budově z původního vybavení jen pár dveří. „Z toho dvoje na záchody a další do zázemí kuchyní, kde v době přestavby probíhal neustálý provoz, a tak nebyly nahrazeny. Sem tam zůstal nějaký obklad,“ vysvětluje.

Před třemi lety pak začala debata o možném zbouraní budovy a zastavění prostoru bytovými domy developerem. Proti tomu se postavil Klub za starou Prahu. „Pokud se doposud budova Chemapolu nestala předmětem zájmu památkové péče, bylo to tak nepochybně proto, že nikoho z památkářských a architektonických kruhů ani nenapadlo, že by se tak významné architektonické dílo mělo demolovat. Klub Za starou Prahu s touto demolicí zásadně nesouhlasí a vyzývá každého z adresátů tohoto stanoviska, aby se v rámci svých možností zasadil o její odvrácení,“ uvedl v roce 2021 klub v prohlášení.

Proti bourání vznikla také petice, kterou podepsalo přes 1300 petentů.

Některá média v posledním týdnu přinesla informaci, že městská část v prosinci povolila možnou demolici stavby. Ta podle Prahy 10 není pravdivá. „Bylo zatím zahájeno pouze řízení o odstranění stavby, které stále běží. Pravděpodobně tak jde o mýlku, kdy v prosinci loňského roku 2023 ministerstvo kultury vyhodnotilo negativně podnět na prohlášení budovy Chemapolu kulturní památkou,“ vysvětlil Ján Bruno Tropp, tiskový mluvčí Prahy 10.

Jaká je tedy budoucnost administrativní budovy, není jasné. V současnosti komplex s názvem 4D Center vlastní developerská firma Daramis, která by na místě chtěla vybudovat bytové domy.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: