Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Palác už nelze postavit stejně

Přesnou kopii vyhořelého křídla Průmyslového paláce nelze postavit. I kdyby se našla dokumentace, stavbu by nepovolili statici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přesnou kopii vyhořelého křídla Průmyslového paláce nelze postavit. I kdyby se našla dokumentace, stavbu by nepovolili statici. | foto: SECAR MKairLidové noviny

PRAHA Shořelé křídlo Průmyslového paláce už nikdy nebude vypadat přesně tak jako před požárem. Stavbu původní železné konstrukce už by dnes totiž žádný statik nepovolil.

„Určitě preferuji dostavbu, a to do původní podoby z roku 1891,“ zaznělo z úst primátora Prahy Pavla Béma poté, co levé křídlo Průmyslového paláce na Výstavišti lehlo popelem. Na tomto řešení se shodli i památkáři a další odborníci.

To už ale bohužel nikdy nepůjde. A důvodem překvapivě není ani to, že se ke stavbě „ztratila“ původní dokumentace. Ta totiž podle odborníků z Národního muzea (NM) není to nejpodstatnější.

Dostatečnou dokumentací je totiž pravé křídlo paláce, které zůstalo stát. Je totiž navlas stejné – jen zrcadlově obrácené – jako to, které shořelo. „Dokumentace je samozřejmě důležitá, jsou v ní postupy výpočtů, které se v té době používaly a které už jinde nenajdete. V zásadě by se ale dal použít postup, že se to postaví zrcadlově,“ potvrdil LN náměstek generálního ředitele Národního muzea Karel Ksandr.

Podle něj by se už ale stejně palác nedal postavit přesně podle původních plánů. Důvod? Původní kovovou konstrukci už by dnes nikdo neschválil. „Tenkrát tu statiku staveb počítali jinak. Ta stará železná konstrukce by dnes u žádného statika absolutně neprošla, dnes jsou úplně jiné parametry, které jsou závazné,“ tvrdí Ksandr. Podle něj by bylo možné jen navrhnout konstrukci, která bude na pohled vypadat téměř stejně jako ta původní, ve skutečnosti by byla naprojektována ale úplně jinak – současnými postupy.

Podle Národního muzea je v otázce podoby rekonstrukce levého křídla paláce také důležité rozhodnout, zda obnovit, nebo neobnovit socialisticko-realistické podhledy, které v původní podobě z roku 1891 nebyly, ale přibyly tam později. To podle vedení muzea rozhodne investor a schválit to musí pražští památkáři. Palác by měl být dostavěn do podzimu roku 2010.

Příčina požáru je zatím neobjasněná
Proč vlastně palác začal večer 16. října hořet, zůstává prozatím nejasné. Policisté šetření ještě neuzavřeli. Vyšetřovatelé podle mluvčího policie Jána Mikulovského stále pracují se třemi verzemi. Podle první by mohlo jít o nedbalost, podle druhé vznikl požár vlivem technické závady. Třetí verze počítá s úmyslným zapálením neznámým pachatelem. Spekulace o tom, že Výstaviště se stalo cílem jakési „války gangů“ a nějak souvisí s vraždou Václava Kočky mladšího, jsou tak stále ve hře.

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Jan Gojda, vedoucí Oddělení klinického výzkumu Centra pro výzkum diabetu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...