Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Páleník nemluví pravdu, špioni potřebovali ke sledování zadání, říká Ištvan

Česko

  7:00
PRAHA - Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan se ohradil proti slovům exšéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka obviněného v kauze Nagyová. Ten tvrdí, že vojenští špioni nesledovali tehdejší premiérovu manželku Radku, ale pouze ji před sledováním chránili. A Nečas o tom měl vědět. Podle Ištvana však zákon mluví jasně: tajná služba může jednat jen na základě zadání vlády a prezidenta.

Ivo Ištvan foto: Tomáš Krist, MAFRA

Ištvan také říká, že není pravda, že státní zástupci nemají prověrku Nejvyššího bezpečnostního úřadu (NBÚ), jak tvrdí Páleník, podle něhož neměli oprávnění vniknout do objektů Vojenského zpravodajství.

ČTĚTE TAKÉ:

Policisté viní Janu Nagyovou (dnes Janu Nečasovou) z toho, že loni v listopadu zorganizovala nezákonné sledování premiérovy bývalé manželky Radky. Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály a postupnými šéfy Vojenského zpravodajství Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a plukovníkem zpravodajcem Janem Pohůnkem.

"O žádné sledování nešlo, a to z mnoha důvodů, které jsou jasné. Například i technicky to nebylo žádné sledování. Pak nebyl potřeba žádný souhlas a je to na rozhodnutí ředitele Vojenského zpravodajství, což jsem byl v té době já a pak samozřejmě generál Kovanda. Hovoří o tom takto i všechny předpisy Vojenského zpravodajství i organizační řád ministerstva obrany. Já tam prostě nevidím žádný právní rozpor, jestli to měl někdo povolovat anebo neměl," řekl Páleník v rozhovoru pro deník Právo. Zároveň připustil, že o akci Nečas věděl.

Jenže ať už premiér o sledování věděl, nebo ne, podle Ištvana zpravodajci nejednali v souladu se zákonem. "Odkázal bych na zákon o zpravodajských službách, z něhož se podává, že úkoly vojenskému zpravodajství ukládá vláda a prezident a podávání zpráv, předávání informací a úkolů se děje ze strany zpravodajství prostřednictvím ministra obrany," řekl Ištvan serveru Lidovky.cz.

Předseda Správy státních hmotných rezerv a bývalý náčelník Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník.

Vrchní státní zástupce popřel i další Páleníkovo tvrzení. Ten míní, že žalobci i policie překročili zásahem ve Vojenském zpravodajství své pravomoci. "Pokud jsem informován, žádný ze státních zástupců či policistů nemá osvědčení NBÚ, a přesto vnikají do objektů (Vojenského zpravodajství), které jsou svým způsobem utajované, a zabývají se věcmi, na které nemají oprávnění, protože pokud nemá nikdo z nich prověrku, tak nechápu, jak mohou chtít vyšetřovat," podivil se Páleník.

To ale podle Ištvana není pravda. "Pokud pan Páleník hovoří o tom, že státní zástupci nemají prověrku NBÚ, mohu vás ubezpečit, že to tvrzení není pravdivé," ohradil se. 

Kauza kolem Nagyové vypukla letos v červnu, kromě obvinění z nezákonného úkolování Vojenského zpravodajství čelí také obvinění z podplacení trojice bývalých poslanců ODS. Zatím není jasný termín, kdy vyšetřování skončí.  "Úkony jsou stále naplánovány, prozatím nepředbíhejme," řekl Ištvan k větvi týkající se zpravodajců.  

Autor: