Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Páleník nemluví pravdu, špioni potřebovali ke sledování zadání, říká Ištvan

Ivo Ištvan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Ištvan | foto: Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan se ohradil proti slovům exšéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka obviněného v kauze Nagyová. Ten tvrdí, že vojenští špioni nesledovali tehdejší premiérovu manželku Radku, ale pouze ji před sledováním chránili. A Nečas o tom měl vědět. Podle Ištvana však zákon mluví jasně: tajná služba může jednat jen na základě zadání vlády a prezidenta.

Ištvan také říká, že není pravda, že státní zástupci nemají prověrku Nejvyššího bezpečnostního úřadu (NBÚ), jak tvrdí Páleník, podle něhož neměli oprávnění vniknout do objektů Vojenského zpravodajství.

ČTĚTE TAKÉ:

Policisté viní Janu Nagyovou (dnes Janu Nečasovou) z toho, že loni v listopadu zorganizovala nezákonné sledování premiérovy bývalé manželky Radky. Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály a postupnými šéfy Vojenského zpravodajství Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a plukovníkem zpravodajcem Janem Pohůnkem.

"O žádné sledování nešlo, a to z mnoha důvodů, které jsou jasné. Například i technicky to nebylo žádné sledování. Pak nebyl potřeba žádný souhlas a je to na rozhodnutí ředitele Vojenského zpravodajství, což jsem byl v té době já a pak samozřejmě generál Kovanda. Hovoří o tom takto i všechny předpisy Vojenského zpravodajství i organizační řád ministerstva obrany. Já tam prostě nevidím žádný právní rozpor, jestli to měl někdo povolovat anebo neměl," řekl Páleník v rozhovoru pro deník Právo. Zároveň připustil, že o akci Nečas věděl.

Jenže ať už premiér o sledování věděl, nebo ne, podle Ištvana zpravodajci nejednali v souladu se zákonem. "Odkázal bych na zákon o zpravodajských službách, z něhož se podává, že úkoly vojenskému zpravodajství ukládá vláda a prezident a podávání zpráv, předávání informací a úkolů se děje ze strany zpravodajství prostřednictvím ministra obrany," řekl Ištvan serveru Lidovky.cz.

Předseda Správy státních hmotných rezerv a bývalý náčelník Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník.

Předseda Správy státních hmotných rezerv a bývalý náčelník Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník.

Vrchní státní zástupce popřel i další Páleníkovo tvrzení. Ten míní, že žalobci i policie překročili zásahem ve Vojenském zpravodajství své pravomoci. "Pokud jsem informován, žádný ze státních zástupců či policistů nemá osvědčení NBÚ, a přesto vnikají do objektů (Vojenského zpravodajství), které jsou svým způsobem utajované, a zabývají se věcmi, na které nemají oprávnění, protože pokud nemá nikdo z nich prověrku, tak nechápu, jak mohou chtít vyšetřovat," podivil se Páleník.

To ale podle Ištvana není pravda. "Pokud pan Páleník hovoří o tom, že státní zástupci nemají prověrku NBÚ, mohu vás ubezpečit, že to tvrzení není pravdivé," ohradil se. 

Kauza kolem Nagyové vypukla letos v červnu, kromě obvinění z nezákonného úkolování Vojenského zpravodajství čelí také obvinění z podplacení trojice bývalých poslanců ODS. Zatím není jasný termín, kdy vyšetřování skončí.  "Úkony jsou stále naplánovány, prozatím nepředbíhejme," řekl Ištvan k větvi týkající se zpravodajců.  

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...