Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Památník Karla Čapka povede spisovatel a publicista Zdeněk Vacek

Česko

  14:15aktualizováno  16:26
PRAHA - Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku povede spisovatel a publicista Zdeněk Vacek. O jeho jmenování ředitelem s účinností od ledna příštího roku ve 4tvrtek rozhodli středočeští radní. Výběr předchozí ředitelky Alice Seidlové, která je snachou krajského radního pro školství, pobouřil kulturní spolky. Seidlová po vlně kritiky rezignovala. Vacek chce, aby se situace kolem památníku uklidnila. Řekl, že je v kontaktu s kulturními spolky a v minulosti spolupracoval i s bývalou dlouholetou ředitelkou památníku Kristinou Váňovou.

Strž u Dobříše, která slouží jako památník Karla Čapka. foto: Reprofoto/Wikipedia: Památník Karla Čapka

Do expozice věnované slavnému spisovateli chce Vacek přitáhnout více lidí a propagovat ji, měla by být přístupnější pro mladé. „Chtěl bych použít dílo a osobnosti Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky jako most, kterým budeme spojovat generace. Aby tam nechodili odděleně starší návštěvníci a školní mládež, ale aby se podařilo najít způsob, jak to celé prolnout,“ uvedl Vacek. Kromě jiného chce vytvořit audioprůvodce pro zahraniční návštěvníky a zmodernizovat webové stránky.

Publicista Zdeněk Vacek.
Památník Karla Čapka na Strži ve Staré Huti u Dobříše představil 28. března...

 Dvaačtyřicetiletý Vacek je absolventem Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické. Podle Frintové se věnuje dlouhodobě propagaci života a díla Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky. Téměř deset let je členem Společnosti bratří Čapků a spolupracuje s Památníkem Karla Čapka. Na základě archivních podkladů mimo jiné rekonstruoval dvě cesty Čapka a Scheinpflugové do Alp. Méně známé aspekty vývoje spisovatelova vztahu k technice publikoval v knize Za volantem s Karlem Čapkem.

Vacek je také autorem pěti knižních publikací na téma hospodářských dějin, techniky, politického a kulturního vývoje 20. století. Působí v médiích, byl mimo jiné šéfredaktorem české a krátce slovenské redakce magazínu Geo a je stálým spolupracovníkem týdeníku Reflex. Spolupracuje se Škoda Muzeem v Mladé Boleslavi, zkušenosti má i z cestovního ruchu.

Zahraniční kontakty a zkušenosti

Do konkurzu se přihlásilo pět lidí, k pohovoru se dostavili čtyři. Výběrová komise doporučila radě kraje Vacka, jehož koncepce získala největší bodové ohodnocení. „Jako příležitost vidíme jeho zahraniční kontakty, zkušenosti s výstavními projekty a jeho celoživotní zájem o osobnost Karla Čapka,“ uvedl radní pro kulturu Karel Horčička (ČSSD).

Protekce a nedostatečná odbornost, kritizují novou šéfku Památníku Karla Čapka

Návrhy koncepcí posuzovala odborná skupina, v níž byli předseda Českého PEN klubu Jiří Dědeček, členka Společnosti bratří Čapků Markéta Musilová, předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman, autorka expozice Památníku Karla Čapka Marta Dandová a zástupce vlastníků nemovitostí Emil Palivec. Ve výběrové komisi, jež vyslechla přihlášené uchazeče, usedli Palivec, prezident Herecké asociace Ondřej Kepka, vedoucí krajského odboru kultury Kateřina Pešatová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu Zuzana Vojtová a předsedkyně Asociace muzeí a galerií Irena Chovančíková. Poradní hlas měla bývalá ředitelka památníku Kristina Váňová.

Znepokojení kvůli jmenování předchozí ředitelky Seidlové vyjádřily Herecká asociace, Český filmový a televizní svaz FITES a Společnost Ferdinanda Peroutky. Udivilo je Seidlové vyjádření do médií, že Čapkovo dílo zná ze školy a památník navštívila jako studentka. Společnost Ferdinanda Peroutky poukazovala na to, že Seidlová není v oblasti čapkovské, literárněhistorické či aspoň muzejnické etablovaná. Herecká asociace a FITES vyzvaly k prověření soutěže, podle hejtmanství však měla standardní průběh.

Památník Karla Čapka ve Strži zahrnuje expozici o spisovatelově životě a díle. Její součástí je i spisovatelova autentická pracovna.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!