Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protekce a nedostatečná odbornost, kritizují novou šéfku Památníku Karla Čapka

Alice Seidlová, nová ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alice Seidlová, nová ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše. | foto: Reprofoto/ČT24: Památník Karla Čapka má novou ředitelku

PRAHA Pochybnosti o erudici nové šéfky Památníku Karla Čapka vedly k výzvám na zveřejnění koncepce, díky níž Alice Seidlová funkci získala. Se svou vizí by měla předstoupit před veřejnost, myslí si středočeská hejtmanka.

Znepokojení nad volbou šéfky Čapkova památníku. Spolek chce vědět, díky čemu dostala snacha radního post

Nedostatečná odbornost a protekce, to jsou hlavní výtky, které míří na adresu Alice Seidlové, čerstvé ředitelky Památníku Karla Čapka ve Strži.

Ten zřizuje jako svou příspěvkovou organizaci Krajský úřad Středočeského kraje. Seidlová je přitom snachou radního pro školství Středočeského kraje Zdeňka Seidla (ČSSD). On ale jakoukoliv protekci popírá a říká, že ani neví, že o tom hlasoval. Je prý to málo významná věc.

Nová ředitelka Památníku Karla Čapka Alice Seidlová a Dagmar Havlová na Strži.
Strž u Dobříše, která slouží jako památník Karla Čapka.

Za překvapivé označila jmenování nové ředitelky v otevřeném dopise středočeské hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové Společnost Ferdinanda Peroutky. Píše, že Seidlová není v oblasti čapkovské, literárně-historické ani muzejnické nijak etablovaná. „Navíc se po svém jmenování i do médií vyjádřila, že Čapkovo dílo zná pouze ze školy: ,Ve škole jsem se ho (Čapka) taky učila. Jako studenti jsme navštívili tento památník‘,“ citují autoři dopisu její výrok.

Společnost Ferdinanda Peroutky zdůrazňuje, že v památníku je jediná expozice, která připomíná dílo a život slavného novináře: „Právě proto bychom rádi věděli, jakou rozvojovou koncepci nová ředitelka Památníku Karla Čapka připravila a jaké má s touto expozicí plány.“

Společnost po hejtmance také požaduje, aby zveřejnila jmenovité složení výběrové komise, která novou ředitelkou doporučila.

„Prokázala znalosti legislativy v oblasti nájmů“

Výši platu nové ředitelky nemůže Krajský úřad sdělit. „Středočeský kraj nedisponuje souhlasem ředitelky, který by opravňoval Krajský úřad Středočeského kraje sdělit výši platu. Plat byl ředitelce Mgr. Alici Seidlové stanoven ve stejné struktuře jako ředitelce Kristině Váňové (předchůdkyně Seidlové – pozn. red),“ sdělil tiskový odbor zřizovatele.Krajský úřad již dříve odmítl pochybnosti a šéfka odboru kultury a památkové péče uvedla, že Seidlová před nastoupením na mateřskou dovolenou pracovala na legislativně-právním odboru Krajského úřadu Středočeského kraje a prokázala znalosti legislativy v oblasti nájmů a hospodaření s veřejnými prostředky a logické schopnosti v oblasti identifikace možných rizik a jejich analýzy.

Alice Seidlová 27. dubna ve Strži u Dobříše. Den, kdy byla představena...

Alice Seidlová 27. dubna ve Strži u Dobříše. Den, kdy byla představena veřejnosti.

Podle dřívějších sdělení Krajského úřadu vztah ke Karlu Čapkovi a jeho dílu nebyl určujícím kritériem pro výkon této funkce. Nová ředitelka má být především manažerkou. Jde o podnik, který nyní čítá tabulkově šest zaměstnanců, dvě pracovní místa jsou navíc neobsazená.

Nešťastné mediální výstupy

Hejtmanka Pokorná Jermanová uvedla, že i ona sama v souvislosti se změnou ředitelky Památníku zaznamenala řadu kontroverzí. Podle informací, které má, ale výběrové řízení proběhlo standardním způsobem a nová ředitelka splnila jeho náležitosti. Hejtmanka ale připouští, že ne všechny mediální výstupy byly šťastné a mohly vést k pochybnostem o výběru. Podle ní tuto personální změnu přivítal zástupce vlastníků objektu Emil Palivec.

„Vzhledem k tomu, že jak výběrové řízení, tak schválení jeho výsledku Radou kraje proběhlo v době mé mateřské dovolené, bude paní ředitelka pozvána k účasti na jednání rady, aby všechny její členy se svými záměry vedení Památníku Karla Čapka seznámila. Jako hejtmanka kraje budu zároveň požadovat, aby paní ředitelka Alice Seidlová také předstoupila před novináře a zveřejnila svoji vizi řízení památníku,“ sdělila Pokorná Jermanová.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...