Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Panika z nákazy? Pražská restaurace zakázala vstup čínským zákazníkům

Covid 19

  16:12aktualizováno  22:14
Praha - Vietnamská restaurace na pražských Vinohradech v úterý odpoledne vyvěsila na dveře své pobočky informační ceduli, která hlásala dočasné omezení vstupu pro čínské zákazníky v zájmu veřejného zdraví. Fotografie se objevila na Facebookovém profilu The Prague Geezer.

Vietnamská restaurace na pražských Vinohradech. foto: Lidovky.cz

Upozornění obsahovalo oznámení ve třech jazycích: „V zájmu ochrany veřejného zdraví restaurace dočasně nepřijímá čínské zákazníky. Děkuji za pochopení.“

Vláda kvůli koronaviru schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českem. Bude platit od neděle

Na dotaz LN zaměstnankyně restaurace uvedla, že text byl během dne vyvěšen pouze několik hodin, a že během té doby k interakci s žádným čínským zákazníkem nedošlo.

„Vedla nás k tomu obava z rychle se šířící nebezpečné epidemie, kterou je v současné době zasažena především Čína. Bohužel naše vyjádření těchto obav vyústilo v politováníhodné nedorozumění,“ komentovala situaci restaurace Pho Original pro Lidovky.cz. „Nastalé situace nám je velice líto. Nebylo naším úmyslem kohokoli se dotknout.“

Fotografie na sociálních sítích vyvolala pozdvižení, uživatelé diskuovali o xenofobii a diskriminaci: „Jsme lidské bytosti, ne virus. Přestaňte soudit,“ komentoval fotografii čínský uživatel.

Také autor se pod svým příspěvkem obracel na restauraci a žádá vysvětlení. „Je to diskriminace. Co kdyby řekli ne homosexuálům? Nebo Britům? Černochům?“ ptá se. „V České republice je chřipková epidemie, nápis ale nehlásá zákaz vstupu nemocným, pouze Číňanům. Jak vlastně určíte, kdo je a kdo není Číňan? Každý Asiat ukáže u vstupu cestovní pas?“ dodal v diskuzi.

Hygienička na dotaz LN uvedla, že restaurace by v rámci prevence proti nákazám měly dodržovat pouze schválená hygienická opatření. A to podle ní zákaz vstupu čínským občanům není.

Češi evakuovaní z Wu-chanu nejsou nakaženi koronavirem. Zůstanou ale dva týdny v karanténě

Oznámení se na pražské restauraci objevilo v době, kdy se svět potýká s šířením nákazy novým koronavirem, přičemž ohniskem epidemie je Čína. V České republice bylo zatím na koronavirus testováno 50 případů, a to včetně pětice Čechů, které v neděli večer dopravil z Číny vládní speciál. Výsledky všech testů byly negativní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat