130 let

Panoráma polských literárních hvězd

Česko

Sedmnáct polských spisovatelek a spisovatelů představí na Světě knihy zemi, která je čestným hostem 16. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu.

Lidia Amejko (1955) Dramatička a prozaička. Navazuje na tradici polské grotesky, oživuje dědictví Gombrowicze a Mrożka. Její povídkový soubor Hlasité příběhy vychází právě česky v nakladatelství Fra. Łukasz Dębski (1975) Nejhravější polský básník píše verše pro děti. Je také majitelem stylové krakovské kavárny Café Szafé. Nakladatelství Barrister & Principal nyní vydává výbor básniček pro děti Hravé radosti první jakosti.

Agnieszka Drotkiewicz (1981) Mísí populární kulturu s vysokou a angličtinu s polštinou. Druhou prózou, která bývá pro debutanty klíčová, kritiky nadchla. Česky zatím vyšly ukázky v časopise Plav. Sylwia Chutnik (1979) Aktivistka, bojovnice za práva žen a matek a absolventka gender studies. České vydání její první knihy Kapesní atlas žen, která byla oceněna prestižním Paszportem Polityki, se právě připravuje.

Krzysztof Koehler (1963) Básník tzv. „generace bruLionu“ – avantgardního časopisu přelomu 80. a 90. let. Literární historik, ředitel televizního kanálu TVP Kultura. Česky vyšly jeho básně v časopise Souvislosti.

Marek Krajewski (1966) Polský Raymond Chandler. Romány s jeho detektivem Eberhardem Mockem vyšly ve čtrnácti jazycích, česky: Smrt v Breslau a Konec světa v Breslau (nakladatelství Moba, 2008 a 2009).

Wojciech Kuczok (1972) Slezský bard mnoha tváří – romanopisec, povídkář, básník a amatérský speleolog. Za „antiromán“ Smrad získal polskou literární cenu Nike (2004), česky vyšel v nakladatelství Havran (2009).

Paweł Lisicki (1966) Novinář, filozof, dramatik, prozaik a šéfredaktor deníku Rzeczpospolita. Za výbor Dokonalost a bída získal v roce 1998 cenu Andrzeje Kijowského. Dorota Masłowska (1983) Laureátka prestižních cen Paszport Polityki (Červená a bílá, česky Odeon, 2004) a Nike (Královnina šavle, česky Fra, 2009). Její divadelní hry Dva ubohý Rumuni co mluvěj polsky a Mezi náma dobrý vycházejí česky v nakladatelství Fra a Na konári.

Andrzej Pilipiuk (1974) Jeho literární hrdina Jakub Vandrovec je exorcista samouk a palič kořalky, který potírá upíry i vlkodlaky a řeší záhady lidstva. Na veletrh chystá nakladatelství Laser-books pátý díl Vandrovcových příběhů.

Janusz Rudnicki (1956) Provokatér s cigaretou v koutku, mistr grotesky, autor urputně samorostlých próz. Žije střídavě v Hamburku a v Praze. Kniha povídek Smrt českého psa vyšla v nakladatelství Protimluv (2009).

Andrzej Sapkowski (1948) Jeho Zaklínač je kultovním hrdinou fanoušků fantasy po celém světě. Sapkowski napsal i trilogii o husitech a na veletrhu zazní ukázky z jeho nového románu Zmije.

Wisława Szymborska (1923) Ironická dáma, nositelka Nobelovy ceny (1996), která zásadně neposkytuje rozhovory. Loni vyšel český překlad jejích posledních sbírek Okamžik, Dvojtečka a Tady (Pistorius & Olšanská).

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (1962) Básník transcendence strachu, tělesnosti a všemožných traumat. Česky vyšly ukázky z jeho tvorby ve dvou posledních číslech Souvislostí.

Olga Tokarczuk (1962) Její román Běguni, známý i z českého vydání v nakladatelství Host, získal loni cenu Nike. Na Světě knihy představí nový román Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých.

Bronisław Wildstein (1952) Disident a zakladatel Studentského výboru Solidarity, publicista, prozaik a bývalý ředitel veřejnoprávní televize. Jeho román Údolí nicoty (2008) patří mezi nejdiskutovanější polské knihy posledních let Michał Witkowski (1975) Autor, kterého proslavil román o gayích a prostitutech Chlípnice – česky nakladatelství Fra (2008). V Praze zazní úryvky z knihy Královna Barbora, ironické „studie z dějin“ raného polského kapitalismu.

Další informace o polské literární scéně najdete na stránkách: www.culture.pl, www.bookinstitute.pl

  • Vybrali jsme pro Vás