Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Parkanová policii neposlechne, vyšetřovatel je podle ní podjatý

Vlasta Parkanová a Miroslav Kalousek při jednání o vydání exministryně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlasta Parkanová a Miroslav Kalousek při jednání o vydání exministryně | foto: ČTK

PRAHA Dvacátého srpna policie žádala exministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09), aby přestala zveřejňovat na svém webu dokumenty týkající se kauzy CASA. Parkanová to prostřednictvím svého advokáta Tomáše Sokola odmítla. A odpověděla po svém - policejní žádost i Sokolovu odpověď vyvěsila na své stránky.

Advokát tvrdí, že vyšetřovatelé na exministryni bezdůvodně vyvíjejí tlak. „Postup policejního orgánu je velice neobvyklý, v podstatě jde o exces, neboť zcela bezdůvodně vyvíjí nátlak na klientku, aby se zdržela informování o svém případu, tedy realizace svých ústavních práv. Dokonce hodnotí způsob, jak tak činí, a vytýká jí selektivnost při výběru zveřejněných dokumentů,“ píše v zevrubné odpovědi na policejní žádost Sokol.

Čtěte více:

Byť se policejní žádost omezila na pouhé tři odstavce, advokát odpovídá na čtyřech stránkách. Argumentuje především neexistencí zákona, který by podobné zacházení Parkanové s dokumenty zakazoval.

"(Žádost) neobsahuje poukaz na zákon, který by státní orgán opravňoval nárokovat to, co požaduje, a klientku omezovat, pokud jde o zveřejnění dokumentů z vyšetřovacího spisu, nepochybně proto, že takový neexistuje (a protože nejde o výjimečnou situaci, která by tato její ústavní práva sistovala), je nutno žádost jako nedůvodnou odmítnout,“ stojí v Sokolově dopise.

Obhájce bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a jejího náměstka Petra Kotta Tomáš Sokol.

Obhájce Vlasty Parkanové Tomáš Sokol.

Sokol se domnívá, že policejní dopis lze interpretovat jako výhrůžku.

„V daném kontextu lze žádost policejního orgánu vnímat jako skrytou hrozbu, protože jinak by ani neměla význam,“ dodává právník.

Policejního radu Jiřího Mazánka navíc obvinil z podjatosti. Podle obhájce Parkanové se ve věci angažuje více, než by mu jako policistovi příslušelo.

„To, že policejní orgán neuvádí žádnou konkrétní sankci pro případ nevyhovění výzvě je nepodstatné. V každém případě ovšem míra jeho osobního interesu ve věci vysoce přesahuje očekávatelnou angažovanost policejního orgánu. Z toho lze ale dovozovat, že pro poměr k věci nemůže nestranně rozhodovat. Za obviněnou tedy namítám podjatost policejního orgánu na žádosti podepsaného, tedy policejního rady pplk. JUDr. Mazánka,“ uzavírá Sokol svou obsáhlou odpověď.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!